Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Součástí Československého pavilonu na Světové výstavě v Bruselu roku 1958 byl i objekt restaurace od architektů Františka Cubra, Josefa Hrubého a Zdeňka Pokorného. Po skončení výstavy byl přenesen do Letenských sadů v Praze, kde je umístěn dodnes. Pavilon je zapsán od roku 1992 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Restaurace sloužila veřejnosti až do devadesátých let, poté objekt několik let chátral. V roce 1997 stavbu získal rakouský investor, který celou budovu zrekonstruoval a pronajal reklamní agentuře, která zde sídlila mezi lety 2001 a 2020. V letošním roce se objektu ujala galerie Adolf Loos Apartment and Gallery a na podzim zde otevřela novou galerii, která by se měla stát centrem setkávání milovníků umění a místem obchodu s uměním. Má v plánu pořádat zde nejen výstavy, ale i kulturní akce a koncerty. Budova Expo 58 je považována za jednu z nejkrásnějších staveb světové architektury druhé poloviny 20. století, která se stala symbolem mezinárodního úspěchu československého umění a architektury. Součástí je i vyhlídková terasa, pod kterou se nachází unikátní prostor renesančních viničních sklepů z poloviny 16. století. Sklepy jsou v zachovalém stavu a ukrývají například sudy na víno. Prostor terasy byl využíván i filmaři, v roce 1966 se zde natáčel komediální muzikál Dáma na kolejích. Další zajímavostí je centrální schodiště doplněné jednou z nejslavnějších mozaik na světě v barvách oceánu, která se dělala ručně. Nová výstavní síň Expo 58 Art je přístupná veřejnosti od listopadu.
-red-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.