Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Po roční odmlce uspořádal Severský filmový klub v listopadu a prosinci jedenáctou tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských zemí Severský filmový podzim 2021. Festival přinesl do českých a moravských kin atraktivní nabídku snímků ze Švédska, Norska, Finska, Dánska, Islandu a Litvy.
Slavnostní zahájení festivalu proběhlo ve čtvrtek 11. 11. 2021 v pražském kině Lucerna. Bylo spojeno s projekcí švédského dramatu Jak jsem se stal komikem. Citlivý snímek talentované Rojdy Sekerköz (Mladá modrá krev, Nepřestávej snít) byl natočen na motivy oblíbené knihy Jonase Gardella. Populární stand-up komik Juha dostává nabídku vystoupit ve svém rodném městě, což vyvolá vzpomínky na školní léta a dávná přátelství, první lásku, ale také na velkou křivdu, kterou se roky snažil vytěsnit z mysli. Premiéra filmu proběhla na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu 2019.
Mezi další zajímavé snímky patřila švédská komedie Můj táta Marianne, ve které jsme svědky proměny evangelického kněze, který se rozhodne stát tím, kým doopravdy je – ženou Marianne, jejíž existenci roky skrýval i před vlastními dětmi. Režijní debut švédské herečky s českými kořeny Tuvy Novotny Tady byla Britt-Marie hlavní hrdinku zavedl do malého švédského městečka u hlavní silnice, kde na ni čeká v šedesáti třech letech druhá šance – stát se trenérkou místního dorosteneckého fotbalového týmu, i když fotbal ze srdce nesnáší. Snímek je natočen podle oblíbené knihy Frederika Backmana (Muž jménem Ove, Medvědín). Nechyběl ani vítězný film Febiofestu Charter, drama o matce, jež hledá cestu ke svým dětem.
Norsko bylo zastoupeno dvěma snímky ze školního prostředí a dvěma dokumenty. Královna mizející říše zachycuje putování samice ledního medvěda a jejích mláďat v cestě za přežitím na Špicberkách, zatímco její domov stále taje. Pánský klub je příběh o mužském pěveckém sboru, pro něž je přátelství a zpěv nade vše. Navzdory těžkému onemocnění sbormistra nepolevují v přípravách na své největší vystoupení. Mají být předkapelou legendárních Black Sabbath. Litvu reprezentovala režijní prvotina Tomase Smulkise Lidé, které známe – o hledání cest ke svobodě v neustále se měnící společnosti na pozadí horkých letních dní Vilniusu.
-red-, foto © Severský filmový podzim
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.