Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
18. 12. 1871 (150 let)
Vůdčí osobnost české moderní architektury Jan Karel Zdenko Kotěra se narodil 18. prosince 1871 v Brně jako syn středoškolského profesora, maminka byla německého původu. Vychováván byl v německých školách.
Po studiích na střední stavební škole v Plzni absolvoval studia architektury na vídeňské akademii u Otto Wagnera, jedné z nejvýznamnějších osobností středoevropské architektury přelomu 19. a 20. století. Wagner vychoval mnoho znamenitých architektů, jako byl J. Plečnik, J. Hoffmann, L. Bauer, P. Janák či A. Engel. Stipendijní cesta po Itálii Kotěru uchvátila, především kánon klasické architektury. Po návratu získal místo profesora na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a také se oženil. Od roku 1910 přechází na Akademii výtvarných umění, kde působí jako profesor architektury a ve třech obdobích jako rektor až do své smrti. První významnou prací je návrh fasády Peterkova domu na Václavském náměstí. V Praze bylo jeho dílo přijímáno spíše s rozpaky, a tak uspěl hlavně mimo metropoli. Pro východočeské město Hradec Králové vytvořil své zřejmě nejmonumentálnější dílo – budovu Muzea východních Čech. Kotěra je autorem mnoha vil, včetně své vlastní na pražských Vinohradech či Baťovy vily ve Zlíně. Zabýval se i inženýrskými stavbami (vodárny) nebo sociálním bydlením – Dělnická kolonie v Rožnově pod Radhoštěm. Jeho posledním velkým dílem je budova Právnické fakulty v Praze. Jan Kotěra umírá po dlouhé nemoci 17. 4. 1923 v Praze a byl pohřben na Vinohradském hřbitově.
Marie Petrušková, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.