Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
(120 let)
Třebíčský rodák Antonín Kalina, nositel ocenění Spravedlivý mezi národy Státu Izrael, v dubnu 1945 zachránil před smrtí v koncentračním táboře Buchenwald 900 chlapců a dívek, převážně židovského původu.
Narodil se 17. února 1902 v Třebíči (jako jedno ze dvanácti dětí) do rodiny obuvníka, kterým se později také vyučil. Po vzoru svého otce vstoupil v roce 1923 do Komunistické strany Československa a až do své smrti zůstal přesvědčeným komunistou. Po obsazení Československa byl zatčen a jako politický vězeň transportován do koncentračního tábora Dachau a odtud do Buchenwaldu. Díky své odvaze a průbojnosti se v táboře vypracoval na vedoucího bloku. Toho využil, když bylo do tábora přivezeno mnoho dětí. „Shromažďoval“ je v bloku číslo 66, tzv. dětský blok, obstarával pro ně základní životní potřeby a také vzdělání. Po svolání všech Židů ve věznici nechal přešitím žlutých nášivek židovské děti označit za „křesťany“ a jednotce SS oznámil, že v bloku 66 žádní Židé nejsou. Po osvobození Československa se vrátil zpátky do Čech a po zbytek svého života pobýval v Praze, kde 26. 11. 1990 umírá. Uznání za jeho činy se mu za života nedostalo. Až na počátku 21. století několik zachráněných „dětí“ zahájilo proces, aby Kalina byl za své činy uznán Spravedlivým mezi národy, titulem udělovaným lidem nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů před holocaustem. V rodné Třebíči Antonína Kalinu připomíná pamětní deska umístěná na budově bývalé školy v židovské čtvrti a expozice Antonína Kaliny v Galerii Ladislava Nováka v židovské čtvrti.
Jana Výborná, foto © Wikemedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.