Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
22. března 1852 (170 let)
Český houslista a významný houslový pedagog Otakar Ševčík (* 22. března 1852, Horažďovice) vyrůstal v rodině učitele a regenschoriho Josefa Ševčíka, který jej od dětství učil zpěvu a hře na klavír i housle. Hudební základy byly položeny.
V roce 1866 začal studovat pražskou konzervatoř a po jejím absolvování působil tři roky jako učitel v salcburském Mozarteu. Koncertoval i v Praze a roku 1873 dostal nabídku na místo koncertního mistra orchestru Prozatímního divadla, který tehdy řídil Bedřich Smetana. Za rok však odjel do Ruska, kde vystupoval v Moskvě, v Charkově dirigoval populární koncerty a v letech 1875–1892 učil v Kyjevě na konzervatoři. Za svou pedagogickou činnost byl v roce 1887 oceněn carem Alexandrem II. rytířským křížem řádu svatého Stanislava a byla mi nabídnuta funkce ředitele kyjevské konzervatoře. Nabídku odmítl a přijal místo profesora na pražské konzervatoři. Již v Rusku začal psát svá základní pedagogická díla Škola houslové techniky a Škola smyčcové techniky, ve kterých shrnul novátorské zásady při výuce hráčů na smyčcové nástroje. Tato univerzální metodika je s určitými výhradami používána dodnes. K jeho slavným žákům patřili např. Jan Kubelík, Jaroslav Kocian nebo Emanuel Ondříček. Ševčík vyučoval i ve Vídni a Spojených státech. V roce 1883 oslepl na jedno oko a svoji veřejnou koncertní činnost ukončil v roce 1898. V závěru života odkázal veškerý majetek jím založené Ševčíkově koleji, která podporovala začínající mladé hudebníky. Zemřel 18. ledna 1934 v Písku, kde je i pochován.
Marie Petrušková, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.