Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
28. března 1897 (125 let)
Český sochař, nejstarší ze sedmi dětí Františka Bendy, učitele v Líšnici u Milevska, a jeho ženy Žofie, se narodil 28. března 1897. Měšťanku navštěvoval v Milevsku a také ve Strakonicích, kde při hodinách modelování zrálo jeho rozhodnutí stát se sochařem.
Břetislav Benda studoval v letech 1911–1915 u profesora Quida Kociana na sochařské a keramické škole v Hořicích. Následně byl přijat na Akademii výtvarných umění (1915) a stal se žákem Josefa Václava Myslbeka. V roce 1916 narukoval na italskou frontu, kde byl o rok později raněn. V době léčení navštěvoval Myslbekův ateliér. Po válce pokračoval ve studiu na Akademii pod vedením Jana Štursy (1919 až 1922). Bedřichovo novoklasicistní dílo dovršuje Štursův odkaz a současně zahrnuje i sociální aspekty ovlivněné Ottou Gutfreundem. Hlavním tématem jeho díla jsou pak ženské postavy. V období do roku 1937 pracoval často na výzdobách veřejných budov v Praze, např. na průčelí budovy ministerstva národní obrany v Dejvicích. V období okupace vytvořil soubor alegorických plastik jako Lidé bez domova, Spoutaná, Naše země a další. V posledním tvůrčím období po roce 1953 se vracel ke starším studiím ženských postav v nových variacích, např. Dívka na pláži. V roce 1966 mu byl udělen titul zasloužilý umělec, v roce 1973 byl jmenován národním umělcem. Břetislav Benda zemřel 19. 8. 1983 v Praze a byl pohřben na Vyšehradském hřbitově.
M. Foltýn, foto © Wikimedia Commons, autoři Moderátor, David Sedlecký; http://biography.hiu.cas.cz
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.