Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
4. dubna 1882 (140 let)
Český malíř, grafik, sochař, znalec a sběratel umění, redaktor, teoretik a diplomat, tím vším byl Emil Filla. Vůdčí osobnost meziválečného kulturního dění se narodila 4. dubna 1882 v jihomoravské Chropyni.
Studia na Akademii výtvarných umění v Praze po několika letech opustil, konvenční metody a náplň výuky na škole mu nevyhovovaly, a tak se vydal vlastní cestou. Stal se členem skupiny Osma, Spolku výtvarných umělců Mánes a redaktorem Volných směrů. V roce 1910 se v jeho tvorbě začínají objevovat prvky kubismu.
Byl ovlivněn Braquem a především Picassem, vždy vložil do obrazu něco svého, takže nemohl být nařčen z doslovné imitace. Bez Picassa by však něco podobného nevymyslel a nenamaloval. Svůj vzor takto „následoval“ krok za krokem celé čtvrtstoletí, jako celoživotní vyznavač kubistické estetiky. Po první světové válce působil jako velvyslanecký rada v Holandsku a po návratu pracoval na Ministerstvu zahraničí. Filla byl znalcem výtvarného umění a uměleckých řemesel, shromáždil významnou sbírku artefaktů, od středověku až po 20. století, zvláště mimoevropského umění. Počátkem druhé světové války byl zatčen a vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald, kde vznikla řada jeho textů a básní. Dočkal se osvobození s podlomeným zdravím. V roce 1945 byl jmenován profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. K tvorbě se vrátil v roce 1946, věnoval se malbě zátiší a krajinomalbám Českého středohoří. Od roku 1947 pracoval také na svém nejvýznamnějším poválečném díle, cyklu maleb na téma slovenských zbojnických písní. Emil Filla umírá na svůj sedmý infarkt 6. 10. 1953 v Praze a je pochován na hřbitově v Praze Střešovicích. Manželství s paní Hanou Krejčí bylo bezdětné.
Alice Braborcová, foto © Wikimedia Commons; Adolf Loos Apartment and Gallery
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.