Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Historické centrum Prahy je již 30 let zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Odbor památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy letos k tomuto výročí uspořádá konferenci a naváže tak na další události chystané v Českém Krumlově a Telči, které Prahu na prestižní Seznam v roce 1992 doprovodily.
Český Krumlov svoji konferenci uspořádá začátkem listopadu a nosným tématem bude konfrontace zkušeností s italským San Gimignanem, partnerským městem rovněž zapsaným na Seznam světového dědictví. Telč se chystá své oslavy rozprostřít do celé turistické sezóny a provázat je s celou řadou pravidelných i jednorázově pořádaných akcí a událostí. Oproti tomu Praha plánuje výročí připomenout setkáním, které se uskuteční 24. listopadu v budově Centra architektury a městského plánování (CAMP) při Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Ten bude participovat i na celkové organizaci konference, především na zajištění obsahové náplně programu, jenž bude orientován primárně na české odborníky a publikum.
Stověžatá, královská a zlatá. Taková je Praha, respektive její historické jádro, které patří mezi nejkrásnější památkové zóny v celé Evropě. Na stovkách umělecky jedinečných a historicky cenných staveb je patrný celý 1100 let trvající vývoj centra české metropole včetně vlivů všech architektonických slohů.
V plánovaných tematických blocích se budou řešit především aktuální problémy, které na péči o kulturní dědictví dopadají v důsledku celosvětové situace – zejména úbytek finančních prostředků spojených s důsledky pandemie, ale také s celkovou geopolitickou situací. Hovořit se též bude o možnostech dynamického rozvoje měst při zachování jejich památkové hodnoty. V neposlední řadě bude diskutována obecná problematika nadnárodních programů ochrany památek v ČR, tedy systémy a dohody, kterými UNESCO chrání přírodní lokality a kulturní dědictví nehmotné či písemné povahy.
Pražská památková rezervace patří rozlohou k největším chráněným územím na světě. Z toho pramení celá řada výzev spojených s památkovou ochranou, které musí místní samospráva ve spolupráci s orgány státní správy řešit. Právě možnost vést otevřený dialog o ochraně kulturního dědictví v dynamicky se rozvíjejícím městě je hlavním důvodem, pro který Praha volí tento formát oslavy.
„Jsem rád, že třicetileté výročí zápisu slavíme v situaci, kdy jsou vztahy mezi Prahou a UNESCO v dobré kondici. Minulý rok jsme uspořádali úspěšný mezinárodní seminář, letos jsme jednali s ředitelem Centra světového dědictví UNESCO v Paříži, zapojujeme se do mezinárodního dialogu o tom, jak mají města odpovídat na soudobé výzvy a přitom ochránit hodnoty minulosti.“ Adam Scheinherr, náměstek pro dopravu a památkovou péči
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.