Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
23. června 1892 (130 let)
Na Královských Vinohradech v Praze se 23. června 1892 narodil budoucí spisovatel Alfred Fuchs. Jeho rodina měla židovský původ. Otec byl obchodník a zemřel, když byl Alfred malý kluk a maminka se stala obětí holokaustu.
Alfred Fuchs byl česko‑židovský spisovatel, novinář a překladatel do německého jazyka. Vystudoval na Karlově univerzitě filozofii, práva a teologii. Po studiích se začal učit v Ostravě na průmyslové škole. V roce 1921 se nechal pokřtít a vstoupil do Lidové strany. Celý život psal hlavně o náboženství, církvi, kultuře a politice. Přispíval do deníku Tribuna, do pondělníku Českého slova a od roku 1925 působil jako šéfredaktor deníku Prager Tagblatt. Osudnou se mu stala druhá světová válka. Po vypuknutí nacistické okupace byl vyslýchán gestapem. V říjnu 1940 byl zatčen a deportován do koncentračního tábora Dachau, kde byl ve svých 41 letech roku 1941 umučen. Pochován je na břevnovském hřbitově. Fuchsův odkaz budoucím generacím spočívá v překladech a vlastní beletrii. Kupříkladu přebásnil J. W. Goetha, H. Heina, E. Lasker-Schülerovou, F. Werfela či středověké židovské autory. Později překládal knihy Maxe Broda nebo středověké církevní skladby. Coby literát vrcholil autobiografickým románem Oltář a rotačka (1930). Byl propagátorem křesťanského univerzalismu, tolerance a úcty k člověku, čímž se řadí mezi spolutvůrcem ideálů první republiky.
Martina Jurová, foto © Wikimedia.Commons, autor Arolsen Archives
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.