Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
KAM za kulturou s… Jiřím Pospíšilem
Český politik Jiří Pospíšil (*1975 v Chomutově) vystudoval gymnázium a Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Působil jako místopředseda ODS, ministr spravedlnosti České republiky a od roku 2014 je poslancem Evropského parlamentu za TOP 09. Dále je zastupitelem hlavního města Prahy. V neposlední řadě je předsedou správní rady Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
je mi velkou ctí Vás pozvat na následující kulturní události při příležitostí příchodu letního období. V minulých letech naše kulturní volnočasové aktivity výrazně omezilo šíření koronavirové infekce. Nyní se ovšem konečně můžeme věnovat vlastním koníčkům naplno. Dovolím si vyzdvihnout zejména divadelní představení Marta, které se inscenuje na Letní scéně Musea Kampa od 9. června 2022. Lístky již můžete zakoupit v předprodeji. Napínavé životní příběhy zpěvačky, disidentky a chartistky Marty Kubišové společně s vltavským vánkem na Kampě v letních večerních hodinách Vás zcela pohltí. V průběhu recitálu budete sledovat pozici Marty Kubišové, která dokazuje její ohromnou sílu vzdorovat totalitnímu režimu, který se jí neustále snažil „ohýbat záda“. V rámci letní scény tento rok pro Vás znovu nadějná scénáristka Daniela Sodomová připravila skvělou možnost znovu zhlédnout představení Werich, které minulý rok mělo velký úspěch. Doporučuji navštívit Werichovo vilu před začátkem představení, kde můžete spatřit místnosti komika, spisovatele a glosátora Jana Wericha, kde dumal a psal své myšlenky. Následně Vás místní kavárna donutí ochutnat věhlasné dorty a příjemnou kávu. Mecenáška umění Meda Mládková byla letitou přítelkyní Jiřího Voskovce a spoustu let tvrdě bojovala o záchranu vily, kde vznikla stálá expozice těchto dvou velikánů. Divadelní představení slouží také jako pocta za to, co nám a našim dětem zde zanechali.
V červnu byla v Museu Kampa zahájena výstava Lidská důstojnost od Evy Kmentové a Olbrama Zoubka vzniklá ve spolupráci s Nadačním fondem Kmentová Zoubek a navazuje tím na projekt realizovaný v loňském roce v Litomyšli. Sochař Olbram Zoubek a Sochařka Eva Kmentová představují dvě mimořádné tvůrčí specifika, sochaři se postupně stali symboly českého sochařství 2. poloviny 20. století. Byli také studenty z neobvykle podnětného ateliéru profesora Josefa Wagnera na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kde se jinými slovy znovuzrodilo takzvané české poválečné sochařství. Byli dokonce životními partnery, manželství uzavřeli následně po absolvování školy. Rodinné a přátelské vazby byly důležitou obranou proti demagogii totalitní doby, což se v podtextu odrazilo i v jejich práci a přístupu k ní. Výstava představuje období od konce padesátých do osmdesátých let, kdy bylo vytvořeno několik významných děl. Mezi slavné sochy zde patří Zoubkovi Strážci, Běžec, Kmentové Opuštěný prostor, Lidské vejce a další podstatná díla.
Budu se velmi těšit, až se společně na některých ze zmíněných kulturních událostí setkáme!
Jiří Pospíšil, foto © Museum Kampa
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.