Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Historie místního ochotnického divadla na Zbraslavi sahá až do poloviny 19. století. V průběhu doby zde působila řada divadelních spolků. Hrálo se například v sále hotelu Vejvoda nebo v zámecké zahradě. Nová etapa začíná obnovením loutkářského souboru.
Loutkářský soubor Rolnička vznikl v roce 1983, kdy se sešla parta nadšenců, kteří si sami v tehdejší akci „Z“ zrekonstruovali sál a vybudovali divadlo. Vše bylo sice stísněné, technika předpotopní a většina nevěděla o loutkařině zhola nic, ale přesto nikdo nepolevil. Jedni se věnovali stavbě, druzí restaurovali původní loutky. Interiér dostal svou konečnou podobu a již za rok po zahájení stavby mohli začít zkoušet svou první klasickou pohádku „Sůl nad zlato“. Po zahájení první sezóny zbraslavské Rolničky následovala alegorická pohádka Z. Schmoranze „Začarovaný les“, „Drak“ od F. Čecha nebo „Ostrov splněných přání“ od V. Cinybulka. V roce 1986 se začala stavět nová budova divadla, která byla projektovaná již jako univerzální, umožňující inscenovat nejen loutková představení všemi druhy loutek, ale i představení činoherní. Divadlo nese název zbraslavského rodáka, člena divadelní družiny J. K. Tyla, Jana Kašky. Úvodní inscenací činoherního souboru bylo v roce 1991 pásmo „Sebrala Patrola“. Od této první premiéry soubor nastudoval 51divadelních her a odehrál 460 představení. Aktuálně divák může zhlédnou například brilantní anglickou komedii „Láska mezi nebem a zemí“ či humorný příběh „Jeppe z Hůrky“.
V 50. letech 20. století měla Zbraslav dokonce své „lesní divadlo“. Se zbraslavskými ochotníky si zahráli i Jiřina Štěpničková nebo František Filipovský.
-pmatz-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.