Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
25. října 1932 (90 let)
Uznávaný český dokumentarista, kameraman, režisér, profesor a vysokoškolský pedagog Jan Špáta se narodil 25. října 1932 v Náchodě. Vystudoval průmyslovou školu – grafická fotografie, poté kameru na FAMU, kam se později vrátil jako pedagog.
Od roku 1957 pracoval jako kameraman pro filmové týdeníky, reportáže a dokumentární filmy, což mu dalo možnost setkat se s tehdejšími předními dokumentaristy. Zásadně ho ovlivnila spolupráce s Evaldem Schormem, na jejímž základě začal sám režírovat. V roce 1964 spatřil světlo světa jeho první autorský film „Největší přání“, který, stejně jako další titul „Respice finem“, získal řadu ocenění na domácích i zahraničních festivalech. Jan byl také autorem mnoha cestopisů z celého světa, například snímku o Irsku „Země sv. Patricka“, který byl ve své době vyhlášen nejlepším filmem o této zemi. V 90. letech v dokumentární tvorbě pokračoval. Natočil snímky „Konec světa“ nebo „777 vteřin v Československu“ a podílel se na dokumentárních sériích gen. O jeho přínosu pro český film se hovoří jako o Špátově dokumentaristické škole. Svým dokonalým pojetím filmu ovlivnil řadu tvůrců, kteří jej následovali, včetně své manželky Olgy Sommerové a dcery Olgy Špátové. Svou kariéru zakončil v roce 1998 autorskou zpovědí, dvoudílným filmem „Láska, kterou opouštím“. Po ukončení filmařské dráhy psal novinové fejetony, jejichž výběr vyšel pod názvem „Mezi světlem a tmou“. Jan Špáta zemřel 18. 8. 2006 v Praze a pochován byl na hřbitově v Aldašíně.
-PetMatz-, foto © www.csfd.cz
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.