Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
pražská kultura před 67 lety
Přehled kulturních pořadů v Praze listopad 1955
Milí čtenáři,
jsem pevně přesvědčena, že nikomu z nás oslavy Měsíce československo‑sovětského přátelství nechybí. Někteří z nás si tyto socialistické orgie matně z dětství pamatují, já vlastně jen ty lampionové průvody, které vycházely od základní školy a kdy nám cestou do centra města téměř všechny papírové lampiony shořely. Používaly se v nich totiž opravdové svíčky z vosku.
Alice Braborcová
MĚSÍC ČESKOSLOVENSKO‑SOVĚTSKÉHO PŘÁTELSTVÍ
Také letošního roku bude uspořádán ve dnech 7. XI. – 12. XII. již tradiční Měsíc československo‑sovětského přátelství, která bude probíhat pod heslem „Po boku Sovětského svazu za mír a bezpečnost vlasti, za štěstí lidu“.
Zvláště významné poslání letošního ročníku Měsíce přátelství spočívá v tom, že jím budou zakončeny oslavy 10. výročí osvobození naší republiky Sovětskou armádou a že se stane bojovým nástupem všech pracujících do naší druhé pětiletky.
Před Svaz československo‑sovětského přátelství a všechny organisace Národní fronty vedené KSČ je vytyčen úkol, aby v Měsíci přátelství bylo dosaženo dalšího prohloubení a upevnění československo‑sovětské bratrské družby a aby náš pracující lid byl ještě lépe seznamován se zkušenostmi, socialistickou kulturou a uměním národů SSSR.
Půjde rovněž o to, aby v Měsíci přátelství byla naše dělnická třída, pracující rolnictvo a inteligence lépe seznamována i s tím, jak sovětští lidé si váží našich historických, kulturních a uměleckých tradic, jak vysoce oceňují dovednost a um našich dělníků a techniků i vyspělost naší pokrokové vědy.
Politická náplň Měsíce přátelství bude zaměřena tak, aby všechny akce pořádané v jeho rámci přispěly k plnění úkolů při výstavbě socialismu a tím i k posílení a upevnění světového míru.
Jádrem činnosti bude přednášková propaganda, rozvíjená všemi organisacemi NF na nejširší základně. Bohatá thematika, zahrnující v sobě přednášky a besedy o mírové politice SSSR, o životě a práci sovětských lidí, o sovětské kultuře a umění, o pracovních methodách a výrobních zkušenostech a o nejnovějších poznatcích sovětské vědy, bude příležitostí pro všechny naše občany seznámit se s tím, co je právě nejvíce zajímá.
Nemenší pozornost bude věnována co nejširšímu využívání sovětské literatury a tisku v překladech i originále. Budou pořádány besedy o sovětských knihách, spisovatelích, hudebně literární besedy o dílech ruských klasiků a výstavy sovětských knih a tisku.
V rámci Měsíce přátelství bude rovněž probíhat již VII. ročník Lidových kursů ruštiny pod heslem „Znalost ruštiny – znak vzdělanosti občana ČSR!. Propagace odběru sovět. deníků i časopisů má ten cíl, aby naši pracující, učící se ruskému jazyku, studovali a čerpali nové poznatky přímo ze sovětských pramenů.
Ve dnech 11. – 17. XI. bude uspořádán Festival sovětských filmů, v němž budou uvedeny filmy Romeo a Julie, Velká rodiny, Seznámení a Pád emirátu. Dětský festival sovětských filmů bude zahájen již 4. XI. a bude probíhat po celý Měsíc přátelství s filmy Klukovská léta, Střela letí do pohádky a Strážci lesů.
V Měsíci přátelství přivítáme u nás řadu delegací ze Sovětského svazu, které se zúčastní nejen kult. podniků, ale i přímo besed na pracovištích.
V pražských závodech jsou připravovány u příležitosti 38. výročí Velké říjnové socialistické revoluce s péčí a láskou zdravice, poselství a dary našich pracujících sovětskému lidu, které budou předány při příjezdu hvězdicových štafet k pomníku sovětských tankistů na Smíchově 31. října t. r.
6. listopadu bude uspořádán u Stalinova pomníku slavnostní ohňostroj a 7. listopadu na Staroměstském náměstí manifestace pracujících, odkud vyběhne štafeta poselství přátelství a míru. Ve večerních hodinách budou na všech pražských obvodech uspořádány radostné lampionové průvody dětí a mládeže. Těmito akcemi bude letošní Měsíc československo‑sovětského přátelství zahájen a jeho bohatá náplň i průběh stanou se dalším svědectvím nerozborné družby národů Československa a Sovětského svazu.
CO SE HRÁLO V DIVADLECH
Není nad vzdělanost – L. N. Tolstoj | Tylovo divadlo /dnes Stavovské/
Tannhäuser – R. Wagner | Smetanovo divadlo /dnes Státní opera Praha/
Inteligenti – M. Jariš, laureát státní ceny | Ústřední divadlo Čs. armády /dnes Divadlo na Vinohradech/
Jak ty mě, tak já tobě – R. B. Sheridan | Realistické divadlo Zdeňka Nejedlého /dnes Švandovo divadlo na Smíchově/
Tak žil a hrál nám Kmoch – J. Jankovec | Městské divadlo Na Fidlovačce /dnes Divadlo Na Fidlovačce/
FILMOVÉ PREMIÉRY V LISTOPADU
Barevný sovětský film podle románu V. Kočetova „Žurbinové“ Velká rodina. Režie: J. Chejfi. Hrají: S. Lukjanov, B. Andrejev, V. Kuzněcovová, A. Batalov, S. Kurilov a jiní.
Sovětský historický barevný film Pád emirátu. Režie: V. Basov, L. Fejzijev. Hrají: J. Samojlov, V. Krasnopolskij, R. Chamrajev, S. Divanov, R. Ataullajevová a jiní.
Sovětský barevný film Seznámení. Radostné vyprávění o životě mladých sovětských lidí. Režie: A. Frolov. Hrají: T. Koňuchovová, I. Izvická, J. Sarancev, V. Andrejev a jiní.
Nová česká barevná veselohra Anděl na horách. Režie: B. Zeman. V hlavní úloze: zasloužilý umělec Jaroslav Marvan, laureát st. ceny.
Sovětské filmové drama z Velké vlastenecké války Pobřežní hlídka. Scénář a režie: V. Němoljajev. Hrají: N. Rumjancevová, P. Volkov, J. Puzyrev, O. Chorkovová a jiní.
Polský film Atlantická povídka. Dramatický příběh příslušníka cizinecké legie. Režie: W. Jakubowská. Hrají: D. Damiecki, M. Bustamante, M. Stoor a jiní.
VÝSTAVY
400 let Jiřího Agricoly. Tato výstava, instalovaná v přednáškovém sále NTM v přízemí, je československým přínosem k zdůraznění významu tohoto mezinárodně uznávaného zakladatele moderní mineralogie, theoretika hornictví a hutnictví | Národní technické museum, Praha 7
Ohlas prvé ruské revoluce u nás. Výstava pořádaná k 50. výročí první ruské revoluce r. 1905 | Museum Vladimíra Iljiče Lenina, Praha 3
Jules Verne: Dílo, sen, skutečnost. Výstavka k 50. výročí smrti francouzského mistra dobrodružného románu. Ukázky tvorby, přístrojů a nástrojů, o kterých J. Verne psal | Náprstkovo museum, Praha 1
10 let Československé lidově demokratické republiky ve výtvarném umění. Ve výstavních prostorách Jízdárny Pražského hradu, Slovanského ostrova, Mánesu, Kinského paláce a ve Sbírce moderního umění Národní galerie na Mariánském náměstí. Pořádají ministerstvo kultury, ministerstvo národní obrany, Národní galerie, Ústřední svaz československých výtvarných umělců.
TĚLOVÝCHOVA A SPORT
TURISTICKÁ PORADNA n. p. TURISTA
Praha 2, Vodičkova ul. 41
Upozornění turistům – lyžařům: V listopadu a v prosinci pořádáme výlety již se zřetelem na nutný výcvik pro zimní sezónu. Proto výlety, uvedené pod záhlavím „Kudy nevede značená cestička“ jsou zaměřeny na chůzi v lyžařských terénech, se značnými výškovými rozdíly a po cestách často neupravených. Je k nim zapotřebí silné obuvi, na způsob bot lyžařských! Díky tomu, že tyto výlety sledují partie obtížnější, kam nevede turistická značka, dostanete se na nich do míst, kam turista zřídka přichází. Prospěch, plynoucí z takových tur, je pro udržení tělesné kondice během zimní sezony jistě nepopiratelný.
Turistické pokyny: Vyberte si tury podle své zdatnosti. Udržujte svou tělesnou kondici pravidelnými vycházkami do přírody. Choďte v důkladných botách, je již podzim. Nezapomeňte na nepromokavý plášť a nezbytné jídlo. Naše putování po vlasti nevede vždy kolem restaurací.
Vydal Městský dům osvěty ÚNV hl. m. Prahy. Redakce a administrace v Praze 1, U Obecního domu 2.
Vytiskly Středočeské tiskárny, závod 04. Cena 2 Kčs. Předplatné na rok 1955 Kčs 24,-.
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.