Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
14. listopadu 1922 (100 let)
Český malíř a grafik Čestmír Kafka byl jednou ze stěžejních postav našeho abstraktního umění po druhé světové válce. Intenzivně se zajímal o literaturu, historii, filosofii i přírodní vědy, a díky tomu se stavěl skepticky k obecně přijímaným tvrzením.
Narodil se 14. listopadu 1922 v Jihlavě, ale výtvarná studia začínal na zlínské Škole umění, kde studoval v letech 1940–1945. Po válce ještě vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru Emila Filly. Absolventi Fillova ateliéru založili skupinu Trasa (1954), kde svou tvorbou a aktivitami vystupovali proti tehdejším totalitním tendencím. Mezi další členy patřili Eva Kmentová, Vladimír Preclík, Zdeněk Šimek, Karel Vaca, Jitka a Květa Válovy a Olbram Zoubek. Kafka se svou tvorbou zpočátku přiklonil k surrealismu a kubismu, později přešel ke strukturální abstrakci a výtvarné expresi. Mezi jeho nejznámější obrazové cykly patří tzv. Bílé obrazy neboli Bílé krajiny z počátku 70. let, které symbolizují bezčasí doby normalizace. Navzdory sílícím politickým tlakům Kafka ve své činnosti nepolevoval, významně se angažoval na neoficiálních výstavách a v samizdatových sbornících. Roku 1970 se účastnil výstavy Expo 70 v československém pavilonu v Ósace. Retrospektivní výstava jeho díla se uskutečnila až posmrtně (1994) v Jízdárně Pražského hradu. Čestmír Kafka byl ženatý s grafičkou Olgou Čechovou, jejich syn Ivan je také výtvarníkem. Čestmír Kafka zemřel 21. 5. 1988 v Praze a pohřben byl v Branišově.
-baal-, foto © Wikimedia Commons; www.webumenia.sk
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.