Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
15. listopadu 1877 (145 let)
Už samo neobvyklé příjmení předurčilo jeho osud. Emanuel Lešehrad se stal na počátku 20. století známý jako autor nepříliš náročných, okultismem a mystikou charakteristických románů.
Na svět přišel 15. listopadu 1877 v Praze v rodině majora rakousko‑uherské armády. Po studiích na gymnáziu pokračoval na obchodní akademii v Praze, kde mezi jeho profesory byl i Josef Václav Sládek. Většinu svého pracovního života strávil jako archivář v Zemské bance. Svoji literární tvorbu nechal ovlivňovat „prokletými básníky“, které i překládal. V jeho dílech se objevují okultistické a tajemné prvky s tragickými závěry. Jeho literární tvorba je dnes považována za okrajovou a nevýznamnou, kladné body mu lze přičíst za prezentaci japonské a islandské poesie v Čechách. Zajímavá byla ale jeho činnost sběratelská. Od roku 1910 v průběhu čtyřiceti let nashromáždil mnoho písemných dokumentů a osobních památek českých spisovatelů, básníků, výtvarníků, divadelníků nebo vědců. V roce 1926 zpřístupnil sbírku ve své vile pod názvem Lešehradeum. Tři roky před svou smrtí v roce 1952 věnoval vše Národnímu muzeu. Sbírka autogramů, rukopisů, dokumentů a fotografií poté přešla do správy Památníku národního písemnictví. Od 90. let 20. století po mnoha soudních přích byla vrácena část sbírek rodině Lešehradů. Emanuel Lešehrad zemřel 30. dubna 1955 v Praze.
-babok-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.