Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
leden 1633 (390 let)
Velebený a proklínaný, oblíbený a zatracovaný. Zrádce i věrný služebník. Málokterá historická osobnost má kolem sebe tak protikladná hodnocení jako Albrecht z Valdštejna.
Všichni se snad ale shodnou na tom, že český šlechtic ve své době patřil k nejmocnějším Evropanům. Určitě ho lze zařadit mezi osobnosti podobného významu, jako byl Přemysl Otakar II. nebo Karel IV. Jeho vojenské, podnikatelské a manažerské schopnosti ho v 30. letech 17. století přivedly na samý vrchol. Má za sebou vyhrané bitvy se Sasy v Čechách, porazil Švédy u Norimberku a Lützenu, kde zemřel švédský král Gustav II. Adolf. Démon Valdštejn straší i protihabsburskou koalici, která se ho pokouší získat na svou stranu. Zlomovým se jeví, že Valdštejn vede v lednu 1633 tajná jednání s nástupcem švédského krále kancléřem Axelem Oxenstiernou a současně vyjednává s francouzským kardinálem Richelieuem. V Čechách a mezi katolíky je považován za zrádce, ale v létě 1633 byla jednání ukončena a Valdštejn vyhání stejné Švédy ze Slezska, se kterými vedl jednání. Trnem v oku ale snad nejvíce zůstává jeho moc a armáda samotnému císaři. Valdštejn odmítl táhnout proti Francii, a tím si zpečetil svůj osud. Císař v lednu 1634 Valdštejna sesadil z místa vrchního velitele a tajnou instrukcí vydal rozkaz k jeho zajetí nebo zabití. A o pár dní bylo v Chebu dílo dokonáno…
-liban-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.