Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
pražská kultura před 67 lety
Přehled kulturních pořadů v Praze únor 1956
Milí čtenáři,
únorové vítězství pracujícího lidu se dalo oslavovat všelijak, nakonec i společenskou zábavou, jako jsou plesy. Navléci ale na bály boj proti přežitkům doby a budování lepší společnosti se mohlo opravdu jen v této době. Přeji záživné čtení.
Alice Braborcová
PRAŽSKÝ MASOPUST
KDYSI A NYNÍ
Od nepaměti býval v našich zemích měsíc únor dobou tanečního veselí z celého roku nejbujařejšího a nejpestřejšího. Od malebných průvodů lidových maškar, jak je v bujné fantasii nejprimitivnějšími prostředky vytvářel pracující lid venkova, až po honosné karnevaly velkých měst, od prostých lidových muzik až po slavnostní bály, representační plesy a jak se různě nazývaly a dosud nazývají veliké společenské taneční události – to vše se vždy pořádali ponejvíce v této roční době.
Každé společenské údobí si také vytvářelo svůj zvláštní ráz společenských zábav. Byla by to zajímavá kapitola tanečních událostí, třeba jen v Praze, jak se kdy provozovaly a kdo se jich účastnil. Jedno období v naší minulosti je nám zvláště blízké celým svým charakterem. Je to ona rušná doba předbřeznová se svými domácími i prvními českými veřejnými bály. Pořádali je mladí příslušníci nové generace a účastnili se jich přední pokrokoví literáti, umělci i vědečtí pracovníci spolu se studenty a ostatním pražským lidem. Malý sál v Konviktě, kde se konal první český bál, je potom v příštích masopustech vystřídán sálem na Slovanském ostrově a příklad pražských bálů povzbuzuje česká, moravská i slovenská města k následování. Radostné veselí těchto plesů mělo však i mnohem hlubší význam, vždyť každý ples znamenal vlastně jakousi manifestaci nové revoluční společnosti, měl i celou náplní potvrzovat boj proti přežitkům staré společnosti a usilovat o nové, lepší uspořádání života českého lidu.
I náš dnešní život plný vzruchu a úspěšného budování přináší s sebou současně i zvýšenou touhu po radostné společné zábavě. Ukončili jsme první a vstoupili na práh druhé pětiletky. Jak by náš pracující lid, věřící pevně v její úspěch, neměl to vyjádřit i tancem? Skutečnosti, že se za deset let mírového budování podařilo vytvořit nejhlubší morální i politickou jednotu, jakou kdy znala minulá staletí, se dostává také i vnější rámec. Tomuto velikému kolektivu pražského lidu by nestačily již malé prostředky roztříštěné buržoasní společnosti s prostorami určenými pro odlišné zábavy jednotlivých společenských vrstev. Veliké prostory Sjezdového paláce v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka se tak stávají svědky radostné manifestace pražského pracujícího lidu a doplňují plesy v tradičních již sálech dnešního Kulturního a společenského střediska v Obecním domě, ve Slovanském domě, v Lucerně i jinde.
Vytváří se také nová tradice velikých plesů, karnevalů a rejů největších závodů, plesů učitelstva, studentstva, pražských zahradníků, družstevníků a mnoho dalších. I když se za poslední roky hodně změnilo v náplni mnoha těchto plesů, zůstává i nadále velkým úkolem kulturně osvětových pracovníků vtisknouti ráz našeho nového života všem pražským tanečním zábavám.
To znamená nejen manifestovat radost z dosažených úspěchů v representačních plesích, ale současně nebát se šlehnout satirou v maškarních rejích a pomáhat tak bojovat proti přežitkům minulých dob i nedostatkům současnosti.
Radostně proto i tancem oslavujeme vítězství našeho pracujícího lidu, výsledky únorových dnů, jež zajistily náš dnešní klidný život v míru.
CO SE HRÁLO V DIVADLECH
Opera z pouti – E. F. Burian, národní umělec | Divadlo D 34 /dnes Divadlo Archa/
Domy pana Sartoria – G. B. Shaw | Divadlo St. K. Neumanna /dnes Divadlo pod Palmovkou/
Zapadlí vlastenci – K. V. Rais | Realistické divadlo Zdeňka Nejedlého /dnes Švandovo divadlo na Smíchově/
Inteligenti – M. Jariš, laureát státní ceny | Ústřední divadlo Čs. armády /dnes Divadlo na Vinohradech/
Orfeus v podsvětí – J. Offenbach | Státní divadlo v Karlíně /dnes Hudební divadlo Karlín/
FILMOVÉ PREMIÉRY V ÚNORU
Větrná hora. Český film. Dobrodružný příběh geologické skupiny. Režie: J. Sequens. Hrají: J. Vinklář, R. Deyl ml., R. Hrušínský ml., M. Kopecký, R. Vrchota, J. Kemr, E. Kubešová, S. Zázvorková, O. Lackovič, J. Mareš, laureát státní ceny, zasloužilý umělec St. Neumann a jiní.
Sůl země. Americký film vyznamenaný Velkou cenou na VII. MFF. Režie: Herbert J. Biberman. Hrají: Rosaura Revueltasová, Juan Chacon, Will Geer, C. Jenks a jiní.
Ztracené stádo. Sovětský film. Napínavý příběh ze severních pustin. Režie: A. Zguridi. Hrají: O. Žakov, L. Skopinová, L. Sverdlin, S. Morskoj, V. Kulakov, D. Dorofejev, G. Rumjancev, V Kondakovová a jiní.
Mandy. Anglický film. Dramatický příběh rodičů a jejich hluchoněmého děvčátka. Režie: Al. Mackendrick. Hrají: Phyllis Calvertová, Jack Hawkins, Terence Morgan, Godfrey Tearle, Mandy Millerová a jiní.
Rozmarná žena. Barevný film. Sovětské filmové drama podle povídky A. P. Čechova. Režie: S. Samsonov. Hrají: L. Celikovská, S. Bondarčuk, V. Družnikov, V. Těterin a jiní.
Rudá záře nad Kladnem. Český barevný historický film podle stejnojmenného románu Antonína Zápotockého. Scénář a režie: Vladimír Vlček, laureát Stalinovy a Čs. státní ceny. Hrají: J. Bek, V. Chramostová, národní umělec J. Průcha, laureát státní ceny, M. Ježková, V. Fabiánová, zasloužilý umělec J. Vojta, M. Besser, E. Jiroušková a jiní.
HUDBA
VI. mimořádný koncert. Beethoven: Symfonie V., Folprecht: Houslový koncert, sól. Spytihněv Šorm, nositel Řádu práce, Dvořák: Symfonie Z Nového světa. Řídí Karel Ančerl. Pořádá FOK. | Smetanova síň, Obecní dům
Smetana – Mozart – Verdi – Jar. Seifert. Předvečer krásného zpěvu a poesie. Na pořadu: Smetana: Libuše, Dalibor, Hubička, Tajemství, Mozart: Don Juan, Figarova svatba, Cosi fan tutte. Verdi: Aida, Rigoletto, Violette. Seifert: Píseň o Viktorce, Verše o W. A. Mozartovi. Účinkují: Vl. Urbanová, Vl. Fabiánová, Boh. Vich, členové Národního divadla v Praze, E. Kopecký – baryton, J. Jirouš – dirigent Národního divadla | Dům umělců /dnes Rudolfinum/
Nedělní dopolední koncert Ústředí hudby Čs. armády, řídí mjr. Hynek Sluka. Pohádkové a baletní motivy v hudbě | Lucerna
VÝSTAVY
T. A. Steinlen – malíř z Montmartru | Výstavní síň Purkyně, Na Příkopě 16
Výstava soutěžních návrhů na úpravu Vítkova | Kulturní a společenské středisko Obecní dům
Max Liebermann – soubor původní grafiky, kreseb a obrazů | Výstavní dílo Purkyně, Jungmannovo nám. 17
Afrika očima lovce. Výstava africké zvířeny je věnována zejména památce dvou vynikajících cestovatelů a lovců africké zvěře, jejichž úlovky značně obohatily naše znalosti o živočišstvu tohoto světadílu – Emila Holuba a Bedřicha Machulky | Národní museum v Praze
J. K. Tyl. Jubilejní výstava ke stému výročí úmrtí skladatele naší národní hymny | Národní museum v Praze
PŘÍRODA
PRAŽSKÁ ZOOLOGICKÁ ZAHRADA
Praha – Troja
Činnost zoologické zahrady neochabuje ani v zimě. Na začátku svého jubilejního roku, v němž oslaví naše zoo 25 let svého trvání, dostaneme do Prahy celou řadu pozoruhodných novinek. Poprvé uvidíme v Praze v zajetí zřídka chované bažanty satiry, kteří jsou domovem ve vysokých Himalajích. Rovněž poprvé jsou u nás vystavovány nádherně tyrkysově zbarvené tangary, jihoameričtí ptáci o málo větší než vrabec. Československá zámořská loď „Republika“ dovezla z Vietnamu tamní druh medvěda jako dar našich krajanů. Můžeme zároveň prozraditi, že mimo to nám vláda Vietnamské republiky vypravuje další zásilky zvěře jako přátelský dar. Nebude to nic menšího nežli indický slon, i když mladý, levhart a další vietnamský medvěd. Má tedy zoologická zahrada připravenu celou řadu zajímavostí a překvapení pro své návštěvníky. Nebojte se zimní návštěvy v pražské zoologické zahradě, je zde šest vytápěných pavilonů a také obě restaurace jsou otevřeny celou zimu. Zařaďte vycházku do zoologické zahrady do svého programu pro poučení a pobavení své i svých dětí.
Vydal Městský dům osvěty ÚNV hl. m. Prahy. Redakce a administrace v Praze 1, U Obecního domu 2. Vytiskly Středočeské tiskárny, závod 04.
Cena 2 Kčs. Předplatné na rok 1956 Kčs 24,-.
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.