Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
14. února 1633 (390 let)
Podobné kulisy, stejný kat. Necelých dvanáct let po hrůzostrašné popravě roku 1621 na Staroměstském náměstí zas padaly hlavy. Tentokrát na pokyn Albrechta z Valdštejna.
Bitva mezi vojsky Albrechta z Valdštejna a Švédy u Lützenu v listopadu 1632 skončila nerozhodně. Valdštejn mohl být asi spokojenější, protože zde padl švédský král, což protivníka výrazně demoralizovalo. Vídeň nakonec bitvu hodnotila pro sebe úspěšně a Valdštejn štědře odměňoval své věrné. Přesto se ale objevila kritika ohledně počtu padlých devíti tisíc vojáků, na kterou Valdštejn zareagoval velmi tvrdě. V prosinci 1632 nařídil, aby generálové Gallas a Holek zajali a urychleně poslali do Prahy důstojníky označené jako zběhy či zrádce. Někteří z nich byli dokonce vybráni losem. Soud s nimi začal 21. ledna 1633 a o osudu šestnácti nešťastníků rozhodl 11. února nemilosrdně. Žádná žádost o milost nebyla Valdštejnem přijata a poprava mohla být 14. února vykonána. Konala se na stejném místě s podobnou teatrálností jako poprava českých pánů. Většinu sťal kat Mydlář, dva byli oběšeni. Přestože Valdštejn nebyl osobně přítomen, celou akcí si upevnil svoji pozici generalissima císařských vojsk. Nikdo v ten den asi netušil, že i čas pro samotného Albrechta se nachyluje. Zhruba za rok skončil jeho život rukou atentátníka v Chebu.
-babok-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.