Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Milí čtenáři,
kdyby naši předci jen tušili co nám a světu přinese v budoucnu sovětský lid, tak by se zřejmě zdrželi upevňování přátelství mezi našimi národy. Tehdejším úkolem však bylo předstihnout kapitalistické země za každou cenu. Dokonce i zvířátka v zoo byla využita pro osvětovou agitku, jak se můžete dočíst v našem dubnovém výběru.
Alice Braborcová
DVĚ BILANCE
Tři roky a čtyři měsíce uplynuly v únoru od října 1952, kdy byl vyhlášen výjimečný stav v Keni. Keňský lid nemohl již déle snášet bezmezné utrpení, které mu pod záminkou civilisace přinesli britští kolonizátoři. Vzchopil se k osvobozeneckému boji. Důstojní gentlemani z londýnské City, kteří svoji zemi rádi představují světu jako vzor dokonalé svobody a demokracie, nazvaly africké vlastence bandity a zahájili proti nim „policejní akci“. Padlo jí za oběť 10.173 domorodců. Mezi masakrovanými jsou i ženy a děti. To je bilance tří let a čtyř měsíců v jednom světě.
Tři roky a čtyři měsíce uplynuly mezi XIX. a XX. sjezdem KSSS. Sovětský lid za tuto dobu dosáhl obrovských úspěchů. Nesmírně se upevnila ekonomická moc a mezinárodní autorita Sovětského svazu. Pronikavě se zvýšila hmotná i kulturní úroveň sovětského lidu. Velmi mnoho bylo vykonáno pro zajištění mírového života lidí na celém světě.
Ve směrnicích šesté pětiletky byly v konkrétních číslech a datech před sovětským lidem narýsovány smělé perspektivy dalšího budování. Byl vytyčen úkol předstihnout v nejkratší době i nejvyspělejší kapitalistické země ve výrobě na hlavu jednoho obyvatele. Na základě nepřetržitého hospodářského rozmachu začíná sovětský lid vytvářet podmínky k tomu, aby postupně dosáhl naprosté hojnosti všech statků nutných pro uspokojení všech hmotných i kulturních potřeb člověka. Zkracuje se pracovní doba při zachování neztenčené mzdy. Upravuje se mzda málo placených kategorií dělníků. Zvyšuje se vzdělání všeho lidu atd. To jsou neklamná znamení skutečnosti, že sovětský lid vstupuje do nové etapy svých dějin.
To je tedy rovněž bilance tří let a čtyř měsíců.
V čem spočívá důvod tak hlubokých rozdílů mezi bilancí Velké Britannie a bilancí Sovětského svazu?
Krásně to vyjádřil M. A. Šolochov na XX. sjezdu v diskusním příspěvku o sovětské literatuře: „Řekněme si upřímně, že nezaujala vedoucí postavení proto, že by byla dosáhla nějakých vrcholů uměleckého mistrovství, které byly pro spisovatele dříve nedostižitelné, ale proto, že my všichni, každý podle svého nadání propagujeme nepřemožitelné ideje komunismu – největší naděje lidstva… Vavříny nepatří tolik těm, kdo psali jako té, která je inspirovala k vytvoření velkých děl – naší rodné komunistické straně.
Sovětský lid vděčí za svá vítězství tomu, že jej vede strana řídící se věrně učením marxismu‑leninismu a leninskými principy stranické práce, strana, která neustále upevňuje své spojení s masami.
Dvacátý sjezd KSSS byl velikou, historickou událostí nejen pro sovětské komunisty a všechen sovětský lid, ale i pro pracující celého světa. I my se budeme učit, z jeho výsledků budeme pozorně studovat materiály sjezdu a aplikovat je na naše poměry, na naši práci. Nejsme tak daleko, abychom již dnes mohli shrnout všechny závěry XX. sjezdu pro náš kulturní život. Můžeme se však jistě již dnes zamýšlet alespoň nad některými z nich. I pro nás jistě platí Chruščevovo: „Ze skutečnosti, že jsme pro mírové soužití a hospodářské soutěžení s kapitalismem, nelze nikterak vyvozovat, že by bylo možno polevit v boji proti buržoasní ideologii, proti přežitkům kapitalismu ve vědomí lidí. Našim úkolem je neúnavně odhalovat buržoasní ideologii, ukazovat její charakter nepřátelský lidu, její reakčnost. V boji, který vede naše strana proti odumírajícím idejím a představám starého světa a za rozšiřování a upevňování komunistické ideologie, připadá významná úloha tisku, literatuře a umění.
Stejně pro celou širokou oblast kulturního života a kulturně osvětové práce platí, co Chruščev adresoval literatuře a umění: „Tvůrčí činnost na poli literatury a umění musí být prodchnuta duchem boje za komunismus, vlévat do srdcí smělost, upevňovat přesvědčení, vštěpovat pevné názory, rozvíjet socialistické uvědomění a soudružskou kázeň.“
Přímo nám je adresováno: „Kulturní instituce pracují často odtrženě od praktických úkolů budování komunismu. Domy kultury, kluby, knihovny a rudé koutky se musí stát opěrnými základnami stranických organisací v masově politické a kulturně osvětové práci.“
Z obrovské pokladnice poučení XX. sjezdu je těžké cokoliv vytrhovat a stavět jedno před druhé. Vždyť nejde o jednotlivé poučky, kterým se je možno naučit a školometsky se jimi ohánět při každé příležitosti. Je třeba si osvojit marxistický způsob myšlení a s ním přistupovat k denním úkolům. Jestliže to dokážeme, pak i bilance naší práce bude radostná.
CO SE HRÁLO V DIVADLECH
Plameny Paříže – B. V. Asajev | Národní divadlo
Dnes ještě nezapadá slunce nad Atlantidou – V. Nezval, národní umělec | Tylovo divadlo /dnes Stavovské divadlo/
Zánik eskadry – A. Kornejčuk | Ústřední divadlo Čs. armády /dnes Divadlo na Vinohradech/
Holá pravda – J. P. Sartre | Divadlo D34 /dnes Divadlo Archa/
Mína z Barnhlemu – G. E. Lesing | Městské komorní divadlo /zaniklo/
FILMOVÉ PREMIÉRY V DUBNU
Na pohostinné půdě Burmy – sovětský barevný film z triumfální cesty N. A: Bulganina a N. S. Chruščeva po zemích Východu. Režie: R. Karmen. Hudba: L. Stěpanov.
Německý film Poplach v cirkuse. Tento napínavý příběh z rozděleného Berlína natočil režisér G. Klein. Hrají: E. Geschonneck, U. J. Pape, K. Kendzia, U. Thein aj.
Maďarské filmové drama Zvláštní znamení žádné. Režie: Z. Várkonyi. Hrají: F. Bessenyei, A. Somogyiová, I. Sinkovits, E. Ruttkayová aj.
Český kreslený film Čert a Káča. Tato pohádka byla natočena podle obrázků národního umělce Josefa Lady. Režie: V. Bedřich.
Spartakiáda. Filmová reportáž z hlavních dnů I. celostátní spartakiády. Hlavní režie: nositel Řádu republiky Martin Frič, laureát státní ceny.
Sovětský film o mladých mičurincích Zelené údolí. Tento film, určený hlavně mládeži, natočila T. Rodionovová. Hrají: B. Ryžuchin, A. Bedrincevová, N. Raševská, P. Lobanov aj.
Polský film – satirický příběh dnešní rodiny Ireno, domů! Režie: J. Fethke. Hrají: A. Dymsza, L. Wysocká, M. Kilinski, H. Buczyňská aj.
HUDBA
Slavnostní večer na počest 80. narozenin a 60 let umělecké činnosti Mistra Rudolfa Deyla, em. člena ND a nositele Řádu práce. Na pořadu: „Jak jsem se měl u divadla“, průvodní slovo Zd. Štěpánek, národní umělec. Vlachovo kvarteto, laureát mezinárodní ceny v Bruselu 1955, zahraje Smetanův kvartet „Z mého života“ | Městská lidová knihovna
Don Quijote – J. Massenet. Zpívá E. Haken, H. Thein, S. Červená | Smetanova síň, Obecní dům
Klavírní koncert. Dieter Zechlin – NDR. Mozart, Brahms, Chopin, Schumann, Kochan | Dům umělců /dnes Rudolfinum/
VÝSTAVY
Výstava Oskara Kokoschky. K výročí 70. narozenin umělce | budova Ústřední lidové knihovny, odd. Moderního umění
Výstava íránské miniatury | Palác Kinských, Staroměstské nám.
J. K. Tyl. Jubilejní výstava k stému výročí smrti patrona českých herců a tvůrce naší hymny | Národní museum v Praze
Eduard Milén z Brna. Akvarely, litografie, kresby | Výstavní síň Hollar
PŘÍRODA
PRAŽSKÁ ZOOLOGICKÁ ZAHRADA
Praha – Troja
Pražská zoologická zahrada vstupuje letos do své jubilejní dvacáté páté sezony. Po těžkých začátcích dočkala se hlavního rozkvětu až po osvobození naší vlasti. Ve spojení se sovětským Zoocentrem soustřeďuje na sebe mezinárodní obchod s exotickou zvěří a získává stále nové druhy exponátů. Je jedním z čelných vědecko‑osvětových zařízení Ústředního národního výboru hlavního města Prahy a stává se nástrojem výchovy nového člověka v duchu pokrokových materialistických názorů.
Přes kruté mrazy nezůstala zoologická zahrada bez nových přírůstků. Jsou to především v lednu narozená mláďata medvěda hnědého, telátko zebu a mládě lamy. V únoru vrhla kobyla Vlasta ze stáda čistokrevných koní Przewalského hříbě. Také pavilon opic nezůstal bez novinek. Indickým opicím resus a mandrillu z tropických pralesů Afriky se narodila mláďata. V nejbližší době jsou čekávány další přírůstky také u zeber, dikobrazů a ostatních klisen koní Przewalského. Ze státní rezervace v SSSR, Askania Nova, dostane pražská zoo k dvěma samicím antilopy losí samce. Z NDR očekává zásilku hřebce lamy huanacho.
Nezapomeňte v jarních měsících zhlédnout zvěř a ptactvo pražské zoo. Zvláště mláďata vám připraví mnohou veselou chvilku.
Vydal Městský dům osvěty ÚNV hl. m. Prahy. Redakce a administrace v Praze 1, U Obecního domu 2. Vytiskly Středočeské tiskárny, závod 04. Cena 2 Kčs. Předplatné na rok 1956 Kčs 24,-.
foto © Wikimedia Commons, časopis Architektura, 1939
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.