Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
21. května 1933 (90 let)
„Moderní věk je údobím, kdy se člověk považuje za neomezeného pána všeho a zároveň za bezvýznamnou součástku v soustrojí anonymních, nutných dějin.“
Výjimečný filozof Erazim Kohák se narodil 21. května 1933 v Praze. Během války byli Kohákovi rodiče jako odbojáři vězněni gestapem. Maminka, která byla učitelkou angličtiny, přežila Terezín, otec novinář se vrátil z Mauthausenu. Po únoru 1948 uprchla rodina před nastupující komunistickou totalitou do Spojených států amerických. Na amerických univerzitách vystudoval Kohák filozofii, religionistiku a teologii. Filozofii vyučoval Erazim Kohák nejen na univerzitě v Bostonu, ale i v Praze po návratu do České republiky v roce 1991. Po rozvodu v roce 1977 se uchýlil do lesů v New Hampshire, kde obýval vlastnoručně postavený srub. V 58 letech se vrátil z exilu do Čech. Působil jako profesor na Filozofické fakultě UK, v Centru globálních studií Filosofického ústavu Akademie věd ČR a byl členem Rady České televize. V roce 2004 kandidoval v doplňovacích volbách do Senátu. Intenzivně se věnoval psaní, publikoval odborné články a vydal několik knih. Kohákovo filozofické myšlení bylo ovlivněno dílem T. G. Masaryka, německého filozofa Edmunda Husserla, Paula Ricoeura, ale i Jana Patočky. Usilovně se věnoval ekologické a environmentální etice. Erazim Kohák zemřel 8. února 2020. Pochovaný je na evangelickém hřbitově v Křížlicích.
-namo-, foto © Wikimedia Commons; Databáze knih
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.