Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
O hrdinském činu sira Nicholase Wintona, jenž z okupovaného Československa zachránil 669 převážně židovských dětí, slyšeli téměř všichni. Málokdo už však ví, že na tyto záchranné akce nebyl sám. Kdo mu s nimi pomáhal, a jaké byly další osudy válkou vykořeněných dětí, poodkrývá Kabaret Winton.
S inscenacemi kombinujícími reálné postavy s fikcí, která však vychází ze skutečných událostí, se na českých jevištích roztrhl pytel. A třebaže si v této disciplíně drží prim Tomáš Dianiška, ani tvůrci Švandova divadla, kteří si tento styl vyzkoušeli už v divácky úspěšném Pankráci ’45, nezůstávají pozadu. Tentokrát se příležitosti chopil režisér Martin Františák, a jak je již z názvu představení patrné, zvolil způsob vyprávění tak, aby vážné téma nezatěžkával ještě formou. Kabaret Winton, na jehož textu spolupracovala Kateřina Tučková, má proto dvě roviny. V klipově řazených, dynamičtějších a téměř až groteskních scénách divák sleduje působení Nicholase Wintona, Martina Blakea či Doreen Warrinerové v Grandhotelu Šroubek. Ty se prolínají s příběhem židovské dívky Ester a její rodiny, jejíž vazby s příbuznými i s vlastí zpřetrhala válka. Kruh se tak snaží uzavřít po padesáti letech v hotelu, jenž sice omšel a změnil jméno i majitele, zato si však ponechal vzpomínky a bohužel, i prorežimní figurky.
Do velkého sálu proslulého hotelu nechává vstoupit postavy scénograf Marek Cpin, který stojí též za kostýmy. V jeho art deco šatech září Andrea Buršová, jež diváky ohromí nejen svým výzorem divy, ale i po pěvecké stránce. Průvodcem večera je ale Miroslav Hanuš, který hraje, zpívá a stepuje do roztrhání těla. Svůj tanec života a smrti tančí v rytmu hudby Ivana Achara i Bohdana Pavlíková, Tomáš Petřík, Matěj Anděl, Robert Jáškow nebo Jaroslava Pokorná, která se alternuje s Danou Syslovou. Téměř dvě hodiny trvající Kabaret Winton není jen poctou statečným lidem, ale snaží se poukázat na nelehkou situaci Wintonových dětí.
„Není‑li něco nemožné, tak musí existovat způsob, jak toho dosáhnout.“ Nicholas Winton
TreBl, foto © Alena Hrbková, Švandovo divadlo
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.