Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
31. července 1873 (150 let)
Jeden z našich nejvýznamnějších grafických umělců Vojtěch Preissig se aktivně účastnil protirakouského a protinacistického odboje. A zaplatil za to cenu nejvyšší. S dcerou Irenou položili životy za ideály, kterým věřili.
Byl synem důlního inženýra Eduarda Preissiga a jeho manželky Berty. Narodil se 31. července 1873 v obci Světec u Bíliny. Za studií na pražské reálce byl hodnocen jako vynikající v kreslení. Po absolvování Uměleckoprůmyslové školy v Praze odjel v roce 1898 do Paříže, kde spolupracoval s Alfonsem Muchou a dále studoval grafické a tiskařské techniky. V roce 1903 se vrátil do Prahy jako renomovaný grafik. V letech 1910 až 1924 působil v New Yorku a Bostonu ve Spojených státech amerických. Za první světové války se zapojil do československého odboje, kde se seznámil s T. G. Masarykem, E. Benešem a R. Štefánikem. Po návratu do Československa se stal výtvarným poradcem Památníku osvobození, věnoval se volné tvorbě, knižní grafice a typografii. Po nástupu nacismu a zřízení protektorátu na našem území se zapojil do odboje. Společně s jednou ze tří dcer Irenou vydávali ilegální časopis V boj. Oba byli v roce 1940 zatčeni gestapem. Viktor Preissig byl odvezen do koncentračního tábora Dachau, kde na následky fyzického vyčerpání 11. 6. 1944 zemřel. Dcera Irena byla v roce 1942 v Berlíně popravena. Preissigovo výtvarné a grafické dílo je významnou součástí českého moderního umění.
Alice Braborcová, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.