Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
7. září 1928 (95 let)
Připomeňme si plzeňskou rodačku, sochařku Irenu Sedleckou. Narodila se 7. září 1928 do rodiny vedoucího nakladatelství. Její původní plány být učitelkou zhatila okupace a posléze nucené nasazení na práci v plzeňské Škodovce.
Za války studovala soukromě umění v Plzni u Jaroslava Votlučky, po válce pak sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Karla Pokorného. Patřila ke skupině umělců, kteří počátkem 50. let vyzdobili průčelí Leninova muzea v Praze, dnes Lidový dům. Je autorkou památníku obětem fašismu ve Velkém Meziříčí a pomníku Julia Fučíka v Plzni (1965), který byl po roce 1989 odstraněn. Obdržela Leninovu cenu a v roce 1953 Státní cenu Klementa Gottwalda. Přesto se socialistický realismus nepotkával s její představou, proto v roce 1967 odešla s manželem a třemi dětmi do Velké Británie. Zde se posléze stala členkou Královské britské sochařské společnosti a její první zakázkou byla 70 cm vysoká socha Madony. Nicméně vytvořila celou řadu portrétů a bust včetně třímetrové sochy Freddieho Mercuryho, která stojí ve švýcarském Montreux, či sochy George Brummella v londýnské Jermyn Street. V srpnu 1992 byla na Velvyslanectví České republiky v Londýně uspořádána výstava pěti významných českých sochařů‑emigrantů, včetně Ireny Sedlecké, která za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí obdržela medaili Artis Bohemiae Amicis (2004). Zemřela 4. 8. 2020 v Londýně ve věku 91 let.
Lucie Sládková, foto © Wikimedia Commons; Discogs
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.