Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
20. září 1888 (135 let)
Eugen Wiškovský, český pedagog, filolog, překladatel a fotograf, je považován za čelného představitele české fotografické avantgardy. Narodil se 20. září 1888 ve Dvoře Králové nad Labem do vážené středostavovské rodiny.
Po studiu jazyků a psychologie na Filozofické fakultě Karlo‑Ferdinandovy univerzity v Praze, ale také v Ženevě se mnoho let věnoval výuce na středních školách (nejdéle v Kolíně). Během první světové války bojoval na italské a ruské frontě v řadách rakousko‑uherské armády. Díky zranění byl převelen do týlového vojska v České Lípě. Na konci války se oženil s Annou Streitovou, se kterou měli dvě dcery. V roce 1937 se přestěhoval s rodinou do Prahy, dál pracoval jako učitel, překládal Freudovy a Jungovy psychologické texty, zajímal se o literaturu a výtvarné umění, sportoval. Fotografií se začal zabývat už jako chlapec, vážněji ale koncem 20. let, kdy se v Kolíně sblížil se svým žákem Jaromírem Funkem, dalším významným fotografem (znal se i s Josefem Sudkem). Wiškovského snímky jsou zaměřeny na estetiku fotografovaných objektů a geometrické detaily. Fotografoval průmyslovou architekturu, technické předměty, krajinu. Známé jsou fotografie funkcionalistické elektrárny v Kolíně. Jeho dílo se vyznačuje originalitou, mistrovskou formou, myšlenkovou hloubkou a promyšlenou prací se světlem. Eugen Wiškovský zesnul 15. 1. 1964 v Praze ve věku 75 let.
Alice Braborcová, foto © Wikimedia Commons; www.facebook.cz
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.