Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
21. září 1833 (190 let)
Ulice je jedinou připomínkou téměř renesančního člověka, skladatele Josefa Richarda Rozkošného. Podle kritiků nebyla jeho tvorba nijak zásadní a převratná.
Přesto byly jeho skladby oblíbené, především pro svou technickou jednoduchost. Budoucí plodný skladatel se narodil 21. září 1833 v Praze. Už v 11 letech veřejně vystupoval, jako sedmnáctiletý publikoval své první skladby. Při studiu na pražské polytechnice se zároveň věnoval filozofii a malířství. Také studoval hru na klavír, a to v Hudebně vzdělávacím ústavu Václava Jana Tomáška, jehož studentem byl v letech 1824–1884 i Bedřich Smetana. Rozkošný úspěšně koncertoval v zahraničí, v rámci uměleckého turné navštívil Uhry, Srbsko nebo Rumunsko. Josef Rozkošný vykonával také civilní zaměstnání – stal se úředníkem České spořitelny. Vedl amatérský sbor Lukes, jehož byl sbormistrem, stal se předsedou hudebního odboru Umělecké besedy, spolku, který sdružuje od roku 1863 české umělce a mecenáše v oboru literárním, výtvarném a hudebním. Působil na poli České akademie věd a umění, redigoval Hudební listy. Rozkošného skladby byly ovlivněny německým představitelem hudebního romantismu Felixem Mendelssohnem‑Bartholdym a francouzským skladatelem Charlesem Gounodem (Faust, Romeo a Julie). Úspěšná však byla především Rozkošného operní tvorba. První jeho operou, která měla premiéru příznačně 5. prosince 1870, byla opera Mikuláš. Velice úspěšnou operou byly Svatojánské proudy, které se na scéně Prozatímního a Národního divadla hrály v 35 reprízách. Árie z této opery můžeme slyšet dodnes v rozhlasovém vysílání. Dalším výrazným dílem Rozkošného byla opera Popelka. Ta se jen v Praze hrála 67×! Josef Richard Rozkošný zemřel 3. června 1913 v Praze, pochovaný je na Olšanských hřbitovech.
N. Morávková, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.