Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
1873 (150 let)
Počátky státní české pošty se datují do roku 1527, kdy byla zřízena první poštovní trať z Vídně do Prahy. Vrchní poštovní úřad v Praze sídlil dlouhá léta na Malé Straně až do roku 1873, kdy byl přemístěn do Jindřišské ulice.
V polovině 18. století si vystačila pošta se sedmi úředníky a jedním listonošem pro celou Prahu, poté až do roku 1791 byli v Praze jen tři listonoši (s ročním platem 100 zlatých), jeden pro Staré Město, jeden pro Nové Město a jeden pro Malou Stranu a Hradčany. Teprve roku 1830 byl jejich počet zvýšen, pro Malou Stranu byli určeni tři. Nosili uniformu, která se skládala z tmavošedého kabátu s černými výložkami a žlutými knoflíky, tmavošedých kalhot a pláště s černým límcem. Poštovních služeb bylo ale stále využíváno poměrně málo – ve 30. letech 19. století prošlo malostranskou hlavní poštou kolem 3000 dopisů a 350 balíků denně – takže soukromá korespondence mohla být doručována i dvakrát denně a listonoši museli chodit do domu tak dlouho, až zastihli adresáta. Ve dvacátých letech byla také zřízena první poštovní schránka na budově malostranského hlavního poštovního úřadu a poté i na Starém Městě, v roce 1850 jich bylo v Praze již pět, v tomto roce byly také zavedeny poštovní známky. Protože hlavní malostranský poštovní úřad byl poměrně daleko od Starého i Nového Města, byly v těchto čtvrtích zřízeny dvě sběrny dopisů. Po přemístění hlavní pošty na Nové Město význam Malé Strany pro poštovnictví výrazně poklesl.
-baal-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.