Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
1923 (100 let)
Setkání s filmem se jí stalo osudným. Milovala život a provozovala snad všechny profese. Ester Krumbachová se narodila 12. listopadu 1923 v Brně a stala se z ní femme fatale (osudová žena) českého filmu.
Léta dospívání a rané dospělosti měla poznamenané válkou, zažila výslech na gestapu i nucené nasazení v berlínské továrně. Její otec pocházel ze Slovenska a matka byla židovského původu. Rodiče se během protektorátu rozešli a otcovy styky s nacisty zřejmě zachránily zbytek rodiny od deportace do koncentračního tábora. Ester vystudovala Střední školu uměleckých řemesel v Brně a kvůli nedostatku pracovních nabídek v oboru vystřídala řadu zaměstnání. Pro ni to byla škola života, kterou pak zúročila ve své filmové tvorbě. V polovině 50. let nastoupila do divadla v Českých Budějovicích, kde se ujala práce kostýmní a scénické výtvarnice. V roce 1956 odešla do Prahy a v pražských divadlech vykonávala stejnou profesi, od které byl jen krůček k práci u filmu. Příležitost se naskytla v roce 1961, kdy se díky snímku O. Lipského Muž z prvního století stala uznávanou filmovou výtvarnicí. Spolupracovala s mnoha významnými režiséry (Věra Chytilová, Jan Němec, Vojtěch Jasný, Karel Kachyňa ad.), natočila i vlastní autorský film Vražda Ing. Čerta. V roce 1970 ji byl však udělen zákaz tvorby na dlouhých 20 let. Po roce 1989 se vrátila k práci u filmu, který ji už nedokázal nabídnout příležitosti hodné jejího talentu. Ester Krumbachová zemřela 13. 1. 1996 v Praze ve věku 72 let.
Marie Petrušková, foto © http://www.osobnosti-kultury.cz/
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.