Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
20. února 1904 (120 let)
Nohama si zvládl zapnout knoflíček u košile, psát, holit se, plést proutěné košíky, řídit automobil. Nohu podal i americkému prezidentovi.
V době, ve které se František Filip narodil, nebylo na jedince s handicapy pohlíženo se soucitem nebo tolerancí. Život zachránila chlapci narozenému bez obou horních končetin v malé obci Jamné nad Orlicí 20. února 1904 maminčina láska. Rodina zvažovala, zda se postiženého dítěte jednoduše „nezbavit“. Z Frantíka však navzdory osudu vyrostl houževnatý a ctižádostivý chlapec, který se uměl se životem poprat stejně šikovně, jako když se musel coby malý kluk prát bez rukou se svými vrstevníky. Příležitost chytil za pačesy během pobytu v Jedličkově ústavu, který netradičním způsobem vedl jeho první ředitel František Bakule. Ten spíš než na obecné znalosti dbal na osvojení si praktických dovedností tak, aby děti byly v životě soběstačné. Nohama vykonával Frantík všechny běžné denní činnosti. Jako člen Bakulova hudebního pěveckého souboru Zpěváčci vystupoval před delegací amerických pedagogů, kteří pěvcům nabídli turné po USA. V roce 1923 tak soubor účinkoval ve 14 městech, včetně proslulé newyorské Carnegie Hall. Ve Státech se Bezruký Frantík setkal s prezidentem Hardingem, kterému bez rozpaků potřásl rukou. Jak jinak než svou bosou nohou. Za svého života se stal známou postavou první republiky, podnikal, přispíval do novin, psal knihy, cestoval. Vůle a životní optimismus mu pomohly překonat životní překážky. Ze dvou manželství měl tři děti. Zemřel 19. 2. 1957 v Brně.
-namo-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.