Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
6. dubna 1904 (120 let)
Jednou z nejvýznamnějších osobností české meziválečné divadelní avantgardy byl režisér Jiří Frejka. Narodil se 6. dubna 1904 v Útěchovicích pod Stražištěm do rodiny dědičných myslivců na panství strahovských premonstrátů.
Dětství prožil uprostřed přírody, což ovlivnilo jeho pozdější umělecké vnímání. Absolvoval gymnázium v Praze a studia na Filozofické fakultě UK. Zajímal se o divadlo, ale jeho plachá povaha mu nedovolila vystupovat jako herec na jevišti. Začal tedy psát hry a režírovat. Položil základy souboru pozdějšího Osvobozeného divadla, jehož kolektiv poprvé vystoupil pod tímto názvem v roce 1925 v Bratislavě. Oficiálně však začalo divadlo hrát až od roku 1926 v sále Na Slupi v Praze. Jiří Frejka zde působil jako ředitel a režisér, posléze si založil s E. F. Burianem novou scénu – divadlo Dada. Pohostinsky začal spolupracovat s Národním divadlem, kde v pozici režiséra vydržel až do roku 1945. Za nacistické okupace se aktivně zapojil do odbojové činnosti a Pražského povstání. Po válce se stal spoluzakladatelem Akademie múzických umění, kde byl jmenován děkanem divadelní fakulty a posléze i rektorem školy. Z divadelního prostředí byl postupně odstraněn a vystaven politickému nátlaku, díky němuž ukončil svůj život sebevraždou. Jiří Frejka zemřel 27. 10. 1952 v Praze a byl pochován na Vinohradském hřbitově spolu s bratrem Ottou.
-ab-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.