Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
27. května 1884 (140 let)
Spisovatel a překladatel Max Brod, jedna z nejvýznamnějších osobností německy psané literatury v Praze, se zasloužil o zachování a publikování literární pozůstalosti spisovatele a svého celoživotního přítele Franze Kafky.
Narodil se 27. května 1884 v Praze do rodiny bankovního úředníka a pocházel z významného a prastarého rodu, který svůj rodokmen odvozoval až ke slavnému rabbi Löwovi. V dětství ho postihlo vážné onemocnění páteře, s jehož následky bojoval celý život. Vystudoval německé gymnázium v Praze a dále pokračoval ve studiu práv na německé části Karlovy univerzity. Po dokončení školy pracoval jako soudní úředník a od roku 1924 jako hudební a divadelní kritik v pražském německém listu Prager Tagblatt. Za svého života publikoval řadu literárních prací a stal se známým spisovatelem. Osou jeho díla je trilogie Boj za pravdu, kterou tvoří romány Tychona Brahe cesta k Bohu (1916), Reëubeni, kníže židovské (1925) a Galilei v zajetí (1948). Od roku 1925 začal vydávat Kafkovo dílo, které sám Kafka ve své závěti odsoudil ke zničení. V roce 1939 emigroval s manželkou Elsou do tehdejší Palestiny. V Tel Avivu našel útočiště a trvalé místo pro tvůrčí práci. Pracoval jako dramaturg divadla Habima, překládal libreta Janáčkových a Smetanových oper do němčiny a zasloužil se o uvádění jejich děl v zahraničí. Sám byl vynikající hudebník a skladatel. Max Brod zemřel 20. 12. 1968 v Tel Avivu a byl pochován na Trumpeldorově hřbitově.
-aba-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.