Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
25. května 1849 (175 let)
Významný český malíř, kreslíř, figuralista a pedagog František Ženíšek se narodil 25. května 1849 v Praze do rodiny bohatého pražského obchodníka. Svou tvorbou patřil k první „generaci Národního divadla“.
Od útlého mládí byl považován za velmi talentovaného kreslíře. Po studiích na Akademii výtvarných umění v Praze a ve Vídni získával zkušenosti na zakázkách v cizině. Od roku 1877 měl vlastní ateliér v Praze, který sdílel s Antonínem Chittussim. Ženíškova tvorba vycházela z tradic renesance a romantismu. Jeho akademický styl plně odpovídal tehdejšímu oficiálnímu vkusu. Společně se svým spolužákem Mikolášem Alšem vyhrál soutěž na výzdobu foyer Národního divadla, jeho alegorie zdobí i hlediště divadla a byl tvůrcem první opony, která shořela v roce 1881. Byl také vynikajícím portrétistou, podobizny tvoří velkou část jeho díla. Patřil do okruhu mecenáše umění Josefa Šebestiána Daubka, který podporoval širokou plejádu tehdejších umělců a zval je na svůj statek v Litni. Působil také jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a na Akademii výtvarných umění v Praze, kde vychoval celou řadu významných umělců. K jeho dalším význačným dílům patří malby oken karlínského kostela sv. Cyrila a Metoděje, lunety v Národním muzeu nebo výzdoba Grégrova sálu Obecního domu. Ženíšek byl dvakrát ženat, z několika potomků byl nejznámější syn František, který se stal malířem. Zemřel 15. 11. 1916 v Praze a byl pohřben na Olšanských hřbitovech.
-mp-, foto © https://issuu.com, https://web.galeriekodl.cz
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.