Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
24. června 1849 (175 let)
Český sochař a restaurátor Antonín Procházka se narodil v pražských Záběhlicích 24. června 1849. Byl autorem především monumentálních soch, alegorických sousoší, bust a figurálních reliéfů.
Vystudoval sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl členem Umělecké besedy a Krasoumné jednoty. Jeho raným dílem je pískovcová výzdoba oltáře v kostele sv. Jiljí v Milevsku z roku 1883. Dále vyzdobil několik novorenesančních budov. V roce 1890 realizoval alegorii Pilnosti a ušlechtilosti na fasádě budovy Národního muzea. Autorsky často spolupracoval se svým spolužákem a přítelem Františkem Hergeselem, se kterým sdílel ateliér na Vinohradech. Společně vytvořili několik děl: soutěžní model na pomník bratranců Veverkových, dále realizovali pomník Václava Beneše Třebízského v Třebízi v roce 1892. Nejúspěšnější bylo jejich sousoší s pracovní tematikou Hákování (Chléb náš vezdejší), odlité z bronzu a oceněné roku 1900 na světové výstavě v Paříži. Antonín Procházka pracoval také jako restaurátor‑kopista barokních kamenných soch, například s Čeňkem Vosmíkem vytvořili kopii Platzerova sousoší Souboj Titánů pro vstupní bránu Pražského hradu v roce 1902. Zemřel v Praze 26. 9. 1903 na srdeční vadu a byl pohřben na Olšanských hřbitovech.
-Petram-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.