Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
1699 (325 let)
V červenci 1699 byla dokončena nejcennější liturgická nádoba v Čechách a na Moravě – proslulé barokní zlatnické dílo, tzv. Diamantová monstrance nebo také Pražské či Zlaté slunce. Dnes je součástí stálé expozice Loretánského pokladu.
Autorem díla je vídeňský architekt Johann Bernhard Fischer von Erlach, podle jehož návrhu byla monstrance zhotovena v dvorské dílně zlatníka Johanna Baptisty Känischbauera von Hohenried a klenotníka Matthiase Stegnera ve Vídni v letech 1696–1699. Nádoba je vyzdobena 6 222 diamanty, které darovala ve své závěti roku 1695 hraběnka Ludmila Eva Františka Kolowratová. Nechal ji zhotovit patron pražské Lorety Václav Ferdinand hrabě z Lobkowicz a jeho manželka hraběnka Marie Sophie. Monstrance z ryzího zlata je určena pro vystavení proměněné hostie – Kristova těla, má 54 zlatých paprsků, je vysoká 89,5 cm a váží přes 12 kg. Středová schránka je podepřena postavou Panny Marie Immaculaty. Hotové dílo při převozu z Vídně do Prahy musela doprovázet ozbrojená eskorta vojáků. Praktické užití zlaté monstrance je velmi vzácné, naposledy ji lidé mohli vidět v roce 1999 při slavnosti konané u příležitosti 400. výročí příchodu prvních kapucínů do Čech.
-aba-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.