Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
21. srpna 1884 (140 let)
I přes svůj krátký života zanechal významnou stopu v českém výtvarném umění. Sochař, malíř a grafik Bohumil Kubišta dostál svému jménu a stal se jedním z nejvýraznějších představitelů sochařského kubismu a expresionismu.
Pocházel z nemajetné venkovské rodiny a byl nemanželským synem. Narodil se 21. srpna 1884 ve Vlčkovicích u Hradce Králové. Cestu k umění neměl tedy snadnou, ale nakonec si ji prosadil. Finančně mu pomáhal jeho strýc, učitel Oldřich Kubišta. Vystudoval gymnázium a ve studiích pokračoval na Uměleckoprůmyslové škole a Akademii výtvarných umění v Praze. Na obou školách však nevydržel a umělecké vzdělání nakonec získal soukromým studiem ve Florencii a Paříži. Tam vytvořil první obrazy a studie objektů redukovaných na základní geometrické formy, z nichž se postupně vyvinul kubismus. Zájem o spiritismus a parapsychologii ho přivedl do spolku Sursum, kde s malířem Janem Zrzavým vedl diskuse o podstatě moderního umění. V letech 1911–1912 vystavoval svá díla na výstavě Neue Sezession v Berlíně. Ze známějších obrazů můžeme jmenovat např. Svatého Šebestiána, Křížovou cestu, Koupání žen (Jaro) nebo Vzkříšení Lazara. Celý život se potýkal s existenčními problémy, kvůli kterým vstoupil do rakouské armády a u ní sloužil i během první světové války jako dělostřelec. Po návratu do Prahy krátce nato onemocněl španělskou chřipkou, na jejíž následky 27. 11. 1918 umírá. Byl pochován v Hradci Králové a jeho hrob zdobí pomník od sochaře Františka Bílka.
Alice Braborcová, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.