Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
1789 (235 let)
V srpnu roku 1789 byla zřízena v bývalém kanovnickém domě u kostela sv. Apolináře na Novém Městě pražském obecní porodnice. Iniciátorem byl císař Josef II., který zde ještě předtím zřídil veřejný ústav pro nalezence, sirotky a nemocné.
Osamělý dům u sv. Apolináře byl upraven tak, aby se sem mohly těhotné ženy uchylovat tajně, bez pozornosti veřejnosti. Tehdejší situace ve společnosti byla zatížena předsudky římskokatolické církve, její předpojatostí k neprovdaným ženám a nemanželským dětem. Falešnou církevní morálkou trpěli především nejchudší lidé. Porodní ústav jim poskytoval humánní služby a záštitu před tehdejšími předsudky. Tento přístup znamenal velký pokrok v sociálních službách. Ženy rodičky sem byly přijímány podle majetnosti, zcela nemajetné byly ošetřeny zdarma. Další rozvoj zdejší porodnice nastal rozhodnutím hraběte Leopolda Thun‑Hohenštejna z roku 1862. Nová zemská porodnice byla postavena v letech 1865–1875 podle projektu architekta Josefa Hlávky ve stylu novogotickém. Autor čerpal inspiraci pro budovu porodnice ve významných evropských porodnicích v Bruselu, Paříži a Vídni. Budova byla slavnostně uvedena do provozu v roce 1875 a patří bez přestávky mezi nejdéle fungující porodnice na světě. Pro svoji mimořádnou architektonickou hodnotu a význam v dějinách lékařství je areál Hlávkovy porodnice prohlášen za chráněnou kulturní památku.
-ab-, foto © https://vysehradskej.cz/
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.