Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
PRAŽSKÁ DIVADLA DO NOVÉ SEZÓNY
Návštěvníci divadel již ke konci léta netrpělivě očekávají, až se otevřou jejich oblíbené kulturní stánky, aby opět uviděli na jevištích své oblíbené autory a herce.
První, oč se bude obecenstvo zajímat, budou zajisté původní české a slovenské novinky. Z těch slibuje Národní divadlo hru Františka Hrubína „Srpnová neděle“, Realistické divadlo komedii P. Kohouta „Taková láska“ a drama F. Pavlíčka „Černá vlajka“, Komorní divadlo dramatisaci závažné novely V. Stýblové „Mne soudila noc“ a slovenskou historickou komedii I. Bukovčana „Ďáblova nevěsta“; Ústřední divadlo čs. armády na Vinohradech připravuje další novinku P. Kohouta „Májové ráno“ a Stehlíkovu „Nemilostnou romanci“.
Ze starší české a slovenské tvorby uvidíme v Národním divadle znovu po letech Vrchlického „Smír Tantalův“, v Realistickém Jiráskova „Emigranta“, v Divadle St. K. Neumanna Klicperova „Hadriána z Římsů“ a Čapkovo R.U.R., v Komorním Šaldovo „Dítě“ a „Čekanky“ F. X. Svobody a v Ústředním divadle čs. armády Dvořákova „Krále Václava IV.“.
Světová klasika bude letos ve znamení bohaté úrody shakespearovských inscenací. Kromě těch, které jsou již na repertoáru a přecházejí do nové sezóny, připravuje Národní divadlo „Hamleta“ a „Krále Leara“, Komorní divadlo „Bouři“ a Divadlo St. K. Neumanna „Richarda III.“. Z Molièrova díla uvidíme na scéně Národního divadla „Dona Juana“ a v Realistickém dosud nehranou komedii „Popleta“.
Z ruské klasiky připravuje Realistické divadlo Gribojedovo „Hoře z rozumu“, Divadlo SKN Čechovova „Racka“ a Divadlo komedie Dostojevského „Strýčinkův sen“.
Ze soudobé sovětské tvorby uvidíme v Realistickém novou hru A. Kornejčuka „Proč se hvězdy usmívaly“, v komorním Al. Tolstého „Raketu“, v Národním Višněvského „Optimistickou tragédii“ a v Ústředním divadle čs. armády Leonovovu „Metelici“ a Višněvského „První jízdní“.
Mnoho zajímavého chystají pražská divadla z tvorby pokrokových západních autorů. Bude to především dílo B. Brechta, z něhož letos po mimořádném úspěchu „Matky Kuráže“ uvidíme „Život Galileiho“ (v Realistickém), „Dobrý člověk ze Sečuanu“ (v Komorním) a „Vidění Šimonky Machardové“ (v Ústředním divadle čs. armády).
Po dlouhé době se vrátí na naše jeviště Eugène O’Neill dramatem „Milionový Marco“ (v Ústř. divadle čs. armády) a překvapením bude průbojná revoluční hra irského dramatika Seana O’Caseyho „Rudé růže pro mne“ (V Realistickém). Komorní divadlo obohatí novou sezónu uvedením Remarquova „Posledního dějství“ a dvěma novinkami s hlubokou mírovou tendencí – hrou Angličanky N. Cusackové „Ráj v Tichomoří“ a španělským psychologickým dramatem A. Casony „Stromy umírají vstoje“. Uvidíme také několik nových úspěšných her italských.
Pro Divadlo St. K. Neumanna napsal N. Hikmet hru „Pražský orloj“, která bude mít premiéru v prvních měsících nové sezóny.
Hlavní událostí sezóny bude tzv. „společný kalendář“ pražských divadel k 40. výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Zúčastní se ho všechny pražská divadla svými nejlepšími inscenacemi a bude probíhat tak aby na každý den Měsíce čs. -sovět. přátelství připadlo v některém pražském divadle jedno představení, jež svou náplní a posláním připomene myšlenky největší události světových dějin.
CO SE HRÁLO V DIVADLECH
Deník Anny Frankové – Goodrichová‑Hackett | Ústřední divadlo čs. armády /dnes Divadlo na Vinohradech/
Krysař – V. Dyk | Divadlo D34 /dnes Divadlo Archa/
Slečna Maličevská – G. Zapolska | Městské komorní divadlo /zaniklo/
Vojín královny Madagaskaru – J. Tuwim | Městské divadlo na Fidlovačce /dnes Divadlo Na Fidlovačce/
Princka Vincka – Dr. J. B. Heller | Divadlo Dětského domu /zaniklo/
HUDBA
KONCERTNÍ A ESTRÁDNÍ STŘEDISKO, Praha 2
Cyklus „Housle a violoncello“. 8 abonentních koncertů v Domě umělců. Cyklus bude representační přehlídkou světového a naše mladého reprodukčního umění. Z našich významných umělců mladé generace jsou v cyklu zastoupeni houslisté Josef Suk, Ladislav Jásek, Václav Snítil a violoncellista Josef Chuchro, kteří vystoupí za klavírní spolupráce J. Panenky, Stanislava Knora a Zorky Lochmannové. Ze zahraničních umělců světové pověsti jsou do cyklu zařazeni houslisté: Ida Haendel z Anglie, Henryk Szeryng z Mexika, Ruggiero Ricci z USA a slavný sovětský violoncellista Mstislav Rostropovič, nár. umělec SSSR.
Cyklus „Slavná světová díla“. 10 abonentních koncertů, na kterých bude zastoupeno naše i zahraniční reprodukční umění v dosud nejširším výběru. Je zaručena účast anglické klavíristky M. Lympany, amerického houslisty M. Rabina, francouzského violoncellisty A. Navarry, rumunského klavíristy V. Gherghiu a jsou pozváni sovětští umělci, klavíristé S. Richter a E. Gilels.
FILMOVÉ PREMIÉRY
Slavnostní večeře. Maďarský film. Studie rodiny a vzájemných lidských vztahů.
Doktor v domě. Anglická barevná komedie ze studentského života.
Ušmudlánek. Loutkový barevný film o nepořádném chlapci a jeho dobrodružstvích v Království věčné špíny.
Prokleté peníze. Jugoslávský film. Tragické i humorné osudy lidí a peněz.
Šťastnou cestu! Sovětský film podle známé divadelní hry V. Rozova.
Případ ještě nekončí. Český detektivní film.
Oni dva. Dramatický příběh dvou přátel. Jugoslávský film.
Chléb, láska a fantasie, Chléb, láska a žárlivost. Dvoudílná italská veselohra se čtyřmi zamilovanými a mnoha nedorozuměními.
Oslík. Sovětský film. Lidsky zajímavý příběh z gruzínské vesnice.
Případ z Benderathu. Německý film podle motivů divadelní hry „Trojští“ od C. Corrintha.
Poslední bosorka. Slovenský film. Příběh z XVIII. století o děvčeti, které bylo prohlášeno za čarodějku.
Město dávných bolestí. Vyprávění čínské matky o osudu její rodiny.
Strážníci a zloději, Chyťte ho! Italská filmová komedie.
Ztracené autíčko. Roztomilý film o hračkách, které se vypořádaly s nepořádným chlapcem.
VÝSTAVY
Výstava obrazů a kreseb akad. malíře Libora Fáry | Výstavní síň Československého spisovatele
Život a práce národního umělce Viléma Zítka | Museum Bedřicha Smetany v Praze
Vydal Městský dům osvěty ÚNV hl. m. Prahy. Redakce a administrace v Praze 1, U Obecního domu 2. Vedoucí redakce s. V. Dobrý. Vytiskly Středočeské tiskárny, závod 04. Cena 2 Kčs.
foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.