Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
(135 let)
„Zlevníme elektřinu natolik, že svíčkami budou svítit jen bohatí,“ prohlásil Thomas Alva Edison na silvestra roku 1879. Sedm let poté, co Edison otevřel první veřejnou elektrárnu v New Yorku, František Křižík naprojektoval a 1. prosince 1889 zprovoznil městskou elektrárnu na Žižkově.
Zavedl tak do žižkovských ulic jedno z prvních veřejných elektrických osvětlení v Čechách. Elektrárna byla dokončena za necelých 9 měsíců poté, co o záměru výstavby rozhodlo 27. února 1889 zastupitelstvo města. Křižíkovy obloukové lampy a Edisonovy žárovky rozmístili dělníci na stožárech ve výšce asi 14 metrů. Žárovky, a to si musíme přiznat, zde byly jen pro případ, že by obloukovka zhasla.
Do stejnosměrné elektrické sítě (120 a 240 V) se zakrátko připojily první obchody a domácnosti. První rok bylo v ulicích 16 obloukovek a 600 žárovek, za rok už přibylo 250 obloukovek a 300 žárovek v ulicích a přes 1200 v privátech. Původní jeden parní stroj elektrárny (výkon 60 HP) poháněl dvě dynama, a to pouze večer. Od roku 1910 to již byly dva parní stroje (výkon 200 HP a 500 HP) a poháněly osm dynam. V roce 1912 byly instalovány usměrňovače přeměny střídavého proudu z holešovické elektrárny na stejnosměrný proud. Elektrárna byla v provozu až do roku 1926, kdy byly technologie odvezeny. Východní část areálu byla přestavěna na tržnici, jež byla otevřena 26. 10. 1931. Po zrušení za reálného socialismu byla obnovena koncem 20. století, ale střídaly se tu všemožné nesmysly. Aktuálně Laura Lukáčová přetváří zanedbanou tržnici v moderní komunitní centrum.
Luděk Sládek, foto © Praha 3
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2025 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.