Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
(235 let)
Královské‑císařské vlastenecké divadlo působilo od svého založení v roce 1786 v dřevěné stavbě divadla Bouda na Václavském náměstí. V prosinci 1789 se muselo přestěhovat do bývalého kláštera U Hybernů.
Divadelní soubor se sem přesunul poté, co bylo z finančních důvodů uzavřeno divadlo Bouda, jež hrálo zejména vlastenecké hry, a to pouze v češtině. Divadlo se nebylo schopno uživit především kvůli nízké kvalitě produkovaných her a také postupnému nezájmu diváků. Organizátorem a ředitelem byl dramatik a překladatel Václav Thám, považovaný za prvního českého divadelníka, který řídil divadlo a produkoval české hry. Divadlo Bouda bylo po svém založení pro český národ významným společenským a kulturním místem, kde se hrály jak překlady slavných klasiků, například Shakespeara a Molièra, tak veselohry od českých dramatiků – Prokopa Šedivého, Václava Klimenta Klicpery, Jana Nepomuka Štěpánka nebo kusy od Václava Tháma. Odehrálo se tu přibližně 140 cizích či původních představení, z nichž ta nejúspěšnější často vyjadřovala národně obrozenecké postoje s náměty z české historie. V září 1786 navštívil divadlo sám císař Josef II., který zde zhlédl české provedení Schikanederovy hry Poutníci aneb Veselá bída v českém překladu Václava Tháma. Divadlo ve své historii znamenalo významný mezník v obrozeneckých snahách českého národa.
-mp-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2025 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.