Najdi akci

 - 

Kalendář akcí

DRN

DRN

Za poklady pražské architektury
DRN
Stavba DRN je projekt víceúčelového domu v srdci Prahy, který doplňuje různorodou zástavbu na Národní třídě. Prosklená budova se svými zelenými terasami vlní za roh, do Mikulandské ulice, kde navazuje na budovu barokního Schönkirchovského paláce, která se v průběhu budování novostavby podrobila citlivé rekonstrukci.

Moderní polyfunkční budova architekta Stanislava Fialy spojuje různé světy – palác Dunaj z roku 1930 s barokním palácem z 18. století. Zaplnila tak desítky let prázdné místo a doplnila Národní třídu. Propojení Schönkirchovského paláce s moderní architekturou je možné nejintenzivněji vnímat na nádvoří, které vytváří s nově vzniklou pasáží příjemný a klidný veřejný prostor na jedné z nejrušnějších tříd v Praze. Jeho dominantou je Fialou navržený impozantní strom, vyrobený pasířem Josefem Ryšlavým ze zapečené nerezi. Ta se objevuje i na fasádě domu ve formě kovových prutů, symbolizujících barokní zdobnost, a korespondující tak s okolními domy, které jsou plné ozdůbek na fasádách, mřížích, i balkonech. Z prostoru dvora je také možné sledovat celkový rozsah projektu. Osm nadzemních podlaží nového paláce se propojuje s pěti nadzemními podlažími starého paláce. Díky tomu vzniká zajímavé členění vnitřních prostor. Od třetího podlaží dům lemují balkony, na jejichž okraji byl navržen pás bohaté zeleně, která měla přispět v osvěžení uličního prostoru. Odkaz na ne zcela dávnou historii Národní třídy ožívá vždy jeden měsíc v roce, kdy zelené balkóny rozkvetou v barvách české vlajky, podle návrhu zahradníka Jana Kocourka. Na střeše DRNu se nachází kouzelná zahrada s platany, udržovaným trávníkem, lavičkami a terasou. Ani zde se nezapomíná na přiléhající barokní palác a plochy zeleně jsou obsypány pálenou drcenou krytinou ze starého paláce. Harmonické prolnutí se odehrává také uvnitř. Barokní palác a stavba z 21. století jsou vzájemně propojeny, avšak stará a nová část jsou zřetelně odděleny. Prolínají se zde určité motivy, například pult recepce je sestaven ze starých prejzů vedlejší budovy a stavební materiál ze Schönkirchovského paláce objevíme i ve stupních nového schodiště. K baroknímu paláci přistoupil architekt Fiala téměř restaurátorskou metodou, kdy nechal odkryté různé vrstvy historické omítky nebo znovu sestavil někdejší malovaný trámový strop. Vedle toho se zde objevují i soudobé prvky, jako je zasklená pavlač. Tato stavba, pro kterou je právě pozoruhodná jemnost detailů, byla dokončena v roce 2017 a dnes slouží jako kanceláře, najdeme zde ale i obchody, galerii a restaurace.

Petra Matznerová, foto © autor, Wikimedia Commons

Impozantní strom vyrobený pasířem Josefem Ryšlavým podle Fialova návrhu Původní studny, nalezené v rámci  archeologických vykopávek Společný dvůr budov DRN a Schönkirchovského paláce Střešní terasa, pohled na nádvoří Střešní terasa
Doporučujeme

Loading...
18.222.118.236, 18.222.118.236