Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
pražská kultura před 67 lety
NA POZDRAV JARNÍM DNŮM
Dejte, vy všichni rodilí i aklimatisovaní Pražáci, ruku na srdce a řekněte, kde je Saracinka, kde stojí Rohanský palác, kde roste strom Zahrádka, přiznejte si, zda jste navštívili Poštovní museum, hvězdárnu, Klementinum, nebo bývalé Libeňské ghetto, zda‑li jste se již projeli pražským Semeringem a zda znáte pražská působiště W. A. Mozarta, co víte o dějinách Vyšehradské pevnosti či o současné obnově Královské cesty. Nechceme vám sahat do svědomí, ale sotva budete se svými odpověďmi na sto procent spokojeni, a to vás ještě nezkoušíme z tradičních chytaček, které nastražují venkovští strýčci na pražské synovce a neteře, např. zda rostou na Národní třídě stromy, kolik soch je na Karlově mostě a kolik knoflíků má zapnuto na kabátě tamní Turek.
Je totiž všeobecně známo, že právě Pražan ví o svém městě nejméně a že se proto musí nejednou do krve zardít. A přitom je to tvor zvídavý, jen se zkuste postavit někde na rohu a pozorovat s hlavou s hlavou zvrácenou nazad jakýkoliv střešní okap a uvidíte, že za chvíli se budou s vámi svorně tím směrem dívat stále rostoucí skupinky zvědavců. Už před léty se přišlo na to, že je možno notorické neznalosti Prahy ze strany jejich obyvatel odpomáhat, když se jim poctivě ukáže, kam se mají dívat a přitom se jim o tom něco poučného a veselého poví. Tak vznikly vycházky Prahou, které jsou vlastně přednáškami v terénu, kde složité a neskutečné „názorné pomůcky“, všelijaké ty mapy, promítání, obrazy, tabule a grafy jsou nahrazeny bezprostředně objekty, o nichž se mluví, a jako živá kulisa slouží nepřekonatelné a stále nové panorama našeho města. Však si také tyto vycházky získaly široký okruh návštěvníků. Za uplynulý rok se jich zúčastnilo přes 86.000 zájemců a jejich počet stále roste: chodí na ně důchodci i studenti, rodiče s dětmi, mladí lidé, hoši i děvčata, vážní odborníci i zvídaví šťourové, které zlákala třeba poznámka „poprvé“ nebo „světla s sebou“. Stejně pestrý je i sbor průvodců, v němž se uplatňují historikové, hudební i literární vědci, historici umění, etnografové a folkloristé, technici, lékaři, pedagogové, právníci i přírodovědci. Poplatek, který se na vycházkách vybírá, je určen ke krytí skutečných výloh a nepřesahuje zpravidla jednu či dvě koruny.
CO SE HRÁLO V DIVADLECH
Mistři pěvci norimberští – R. Wagner | Národní divadlo
Matka Kuráž a její děti – B. Brech (v provedení Berliner Ensemble) | Tylovo divadlo /dnes Stavovské divadlo/
Smír Tantalův – J. Vrchlický, Z. Fibich | Smetanovo divadlo /dnes Státní opera Praha/
Dívky spálené v květu – G. P. Callegari | Realistické divadlo Zdeňka Nejedlého /dnes Švandovo divadlo na Smíchově/
Skandál v Lisabonu – H. Kawan | Státní divadlo v Karlíně /dnes Hudební divadlo Karlín/
Balada z hadrů – V + W | Divadlo ABC
HUDBA
Suzanne Danco – Belgie. Jediný koncert světové zpěvačky v cyklu Slavná světová díla. Večer písní – Anonymus, Mozart, Schumann, Debussy | Dům umělců /dnes Rudolfinum/
Ivan Moravec – klavír. Po návratu z Itálie v cyklu Stylové klavírní večer. Na pořadu slavné klavírní sonáty W. A. Mozarta | Dům umělců /dnes Rudolfinum/
Večer italské hudby. Quaranta, Tartini, Respighi, Verdi. Sólista Franco Novello housle (Itálie), Dirig. Massimo Pradella (Itálie). Pořádá FOK | Smetanova síň, Obecní dům
Koncert K. Valdaufa. Na pořadu skladby K. Valdaufa. Zpívají: Zorka Kohoutová a Josef Slováček | Lucerna
Cowboyské písně Severní Ameriky a písně Latinské Ameriky v podání Kučerovy instrumentální skupiny. Nový repertoár roku 1958 | Pravé křídlo Sjezdového paláce PKOJF /dnes Výstaviště Praha /
FILMOVÉ PREMIÉRY
Stvoření světa. Roztomilý český barevný kreslený film podle námětu a kreseb francouzského karikaturisty Jeana Effela. Hovoří Jan Werich, laureát státní ceny.
Ten, který musí zemřít. Francouzský film – drama obyvatel řecké vesnice v Anatolii.
Mravnost nade vše. Starší český film uváděný u příležitosti 60. výročí československé kinematografie.
Děvčata ze Španělského náměstí. Italská filmová komedie z dnešního Říma.
Na dlažbě velkoměsta. Indický film – příběh dítěte, které toužilo po mateřské lásce.
Thomas Müntzer. Německý historický film o vůdci selského povstání v 16. století.
Páté kolo u vozu. Český film. Veselý příběh o babičce, která „se nedala“.
První láska. Sovětský film podle románu N. Atorova.
Pod rouškou noci. Indický film, vyznamenaný Velkou cenou na X. MFF v Karlových Varech. Dobrodružný pohled do kalkatského domu.
VÝSTAVY
Výstava prací zakladatelů moderního českého malířství | Jízdárna Pražského hradu
Výstava francouzských gobelínů | U hybernů, výstavní síň, nám. Republiky
1. celostátní výstava fotografií | Výstavní síň ÚLUV, Národní tř.
Mario Stretti – malba a grafika | Výstavní síň Československého spisovatele, Národní tř.
Zdeněk Nejedlý – 80 let života a práce | Výstavní síň v paláci Dunaj, Národní tř.
ZÁBAVA
PARK KULTURY A ODDECHU JULIA FUČÍKA, PRAHA 7
Šest hodin tance s pomlázkou – hraje Jiří Procházka se svým orchestrem a sólisty, zpívá Jiří Popper. Na pořadu vystoupení souboru a velká společenská soutěž o ceny. Konferuje Ant. Bernhardt.
Pomlázka se čepejří – velká velikonoční estráda pro malé i velké. Účinkují: Harmonikářský soubor Dalibor, balet, artisté, kouzelníci, šašci a koledníci a mnoho dalších. Program uvádí a veselé soutěžení řídí Dr. Jan Pixa.
Pozvání k tanci a Šest hodin tance – hraje Velký jazzový orchestr PKOJF, který řídí Jiří Procházka. Zpívá Jiří Popper, společenské soutěže o ceny uvádí A. Bernhardt.
Vydal Městský dům osvěty ÚNV hl. m. Prahy. Redakce a administrace v Praze 1, U Obecního domu 2. Vedoucí redakce s. V. Dobrý. Vytiskly Středočeské tiskárny, závod 04. Cena 2 Kčs.
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2025 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.