Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
(490 let)
Příslušník starobylého českého vladyckého rodu Kašpar Kaplíř ze Sulevic se narodil v roce 1535 jako syn Purkarta Kaplíře ze Sulevic a jeho ženy Alžběty ze Salhausenu. Patřil k nejznámějším členům třebívlické větve rodu.
Český rytíř, císařský rada, purkrabí na Karlštejně a v Hradeckém kraji, nejvyšší zemský písař Českého království, prezident české královské komory, generál rakouské císařské armády. Tím vším byl Kašpar Kaplíř ze Sulevic, který nakonec stanul 21. 6. 1621 na popravišti na Staroměstské náměstí spolu s dalšími českými pány za účast ve stavovském povstání. O milost nepožádal a vzhledem k vysokému věku byl pouze sťat, a nikoli ještě čtvrcen. Po otci byl českobratrského vyznání, spravoval rodinná panství Miličín, Votice, Brodce a Neustupov. S manželkou Evou Radimskou Vidlákovou ze Slavkova měl syna Albrechta a dva vnuky. První vnuk Oldřich odešel kvůli své víře do ciziny a zemřel ve Švédsku, druhý Zdeněk Kašpar přestoupil na katolickou víru, stal se císařským důstojníkem a proslavil se obranou Vídně před Turky. Zemřel však bez dědiců a zanedlouho vymřel po meči i celý rod Kaplířů. Jejich majetek přešel do vlastnictví Hrzánů z Harasova, Lobkowiczů nebo Kolowratů. Vimperská větev rodu Kaplířů vlastnila více než 100 let město Vimperk. Svůj přídomek odvozovali od vsi Sulejovice u Lovosic.
Alice Braborcová, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2025 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.