Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
ATRIUM ŽIŽKOV
Čajkovského 12, Praha 3
03. 03. | 19.30 | Hudební improvizování 17. století. Účinkují: orchestr Musica Florea. Dirigent: Marek Štryncl. Český národ se vždy vyznačoval neobyčejnou schopností improvizovat a výjimkou nebyla ani hudba. Schopnost tvořivé improvizace je jakýsi latentní (pra)zdroj veškerého nejen barokního hudebního umění. Abychom se dnes dostali k tomuto zdroji, ve vybraných zapsaných skladbách se zaměříme na místa, která lze ozdobit nebo upravit pomocí dobových improvizačních technik, které známe z raně barokních učebnic o ozdobách a hudebně rétorických figurách. Nebude chybět ani pro 17. století typické harmonické obohacování, či dokonce experimentování. Uslyšíme díla českých barokních skladatelů H. I. V. Bibera, G. Fingera, V. A. Michny z Otradovic či K. V. H. Rovenského. Přijďte si poslechnout, jak mohlo vypadat české barokní hudební improvizování, jež se nevyhne folklórní inspiraci, která těmto skladatelům nebyla cizí.
Soubor Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace hudby v České Republice. Založil ho violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Hra na originální nástroje nebo jejich kopie podložená studiem dobových pramenů a estetiky a kreativní oživování zapomenutých interpretačních stylů i prostředků tvoří nezbytný základ činnosti souboru a jsou zároveň zárukou jeho renomé.
Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální skladby symfonické, operní a oratorní od počátků baroka po 20. století.
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2025 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.