Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
21. 11. 1871 (150 let)
Pozdní práci českého malíře a grafika Karla Špillara (* 21. listopadu 1871, Plzeň) ovlivnilo hlavně dílo francouzských malířů. Studoval u Františka Ženíška a od secesních začátků dospěl až k smyslným rubensovským aktům.
Působil jako profesor na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kterou také vystudoval. Jeho první zakázkou po skončení studia byl oltářní obraz pro kapli v Ostravě. V dalších letech se živil užitou grafikou a drobnými zakázkami. Tvořil dekorativní malby pro světovou výstavu v Paříži, výzdobu hotelu Central v Praze a společně s bratrem Jaroslavem pracoval na monumentálních obrazech pro Vlašský dvůr v Kutné Hoře. V roce 1902 odešel do Paříže, kde několik let žil. Zde vznikaly jeho moderní obrazy nočních bulvárů, náměty čerpal ze života Pařížanů v kavárnách a restauracích. Francouzský vliv se projevil později i v jeho návrzích figurálních mozaik pro Obecní dům v Praze. Po návratu z Francie (1908) trávil čas v Peci pod Čerchovem, kde vytvořil řadu litografií, plakátů a exlibris. Inscenovaným aktům se věnoval až do konce života. Svými díly je zastoupen v Národní galerii v Praze a mnoha dalších státních i soukromých sbírkách. Karel Špillar zemřel po delší nemoci 7. 4. 1939 v Praze a byl pochován na Vinohradském hřbitově.
-ab-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.