Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Na okraji Prahy 8 v Ládevské ulici stojí přímo na chodníku pozoruhodný kamenný monolit zvaný Zkamenělý slouha. Původně stával podobně jako menhir u Klobuk osamocený v polích. Dnes jej již pohltila městská zástavba.
Osamocený stojí již roky uprostřed chodníku. Dostanete se k němu MHD. Stačí dojet na konečnou Vozovny Kobylisy a pak jít zhruba kilometr pěšky. Menhir byl dle archeologického výzkumu vztyčen pravděpodobně v 5.–4. tisíciletí př. n. l. Je pozůstatkem stolu. Dnes bohužel stojí jen jedna jeho noha. Druhá leží za plotem a je téměř celá v zemi. Zbytek stolu bohužel nebyl nalezen. Staří Keltové těmto kamenům přisuzovali magickou moc. Tento silicit tmavě šedé barvy (s nepravidelnou kresbou křemenných žilek) pochází z nedalekého vrchu Ládví, druhého nejvyššího bodu v Praze. Ke špičce tohoto kopce také směřuje „oko“ menhiru – kruhový výstupek, kde byl naměřen nejsilnější proud energie. S pomocí těchto dvou bodů a nedalekého Drahanského údolí lze přesně odečíst letní slunovrat. Slouha měří téměř 3 metry (nadzemní část 1,57 m), obvod na úrovni země je 2,75 m.
Martina Jurová, foto © Wikimedia Commons, autor Ludek; Šjů
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.