Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
5. ledna 1912 (110 let)
Impozantní sál Smetanovy síně Obecního domu byl slavnostně otevřen 5. ledna 1912 koncertem České filharmonie v čele s dirigentem Václavem Talichem. Některé části Obecního domu byly zprovozněny již dříve v letech 1909–1911.
Smetanova síň zaujímá celou střední část Obecního domu a prostupuje několik podlaží. Pojmenováním koncertní síně pro 1 200 posluchačů vzdala Praha poctu významnému českému skladateli. Síň vznikla v letech 1905–1912 podle návrhu architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky a je koncipována jako víceúčelový sál. Na její výzdobě se podílela celá řada významných umělců. Pódium je rámováno sousošími od Ladislava Šalouna, balkony a lóže zdobí plakety s portréty českých skladatelů od Josefa Nováka, stropní a nástěnné malby jsou dílem Karla Špillara. Štuková a plastická výzdoba je dílem K. Nováka, L. Kofránka a J. Kalvody. Dominantou Smetanovy síně jsou historické varhany, které vyrobila firma Jan Tuček z Kutné Hory v roce 1912. K původnímu vybavení patří i dekorativní vitráže stropu a mříže vzduchotechniky. Lustry nad pódiem a balkonem byly při rekonstrukci nahrazeny kopiemi původních obloukových lamp od F. Křižíka. Smetanova síň a celý Obecní dům jsou pozoruhodně zachovaným celkem secesního umění a patří mezi národní kulturní památky. Odehrály se zde významné státotvorné události, mezi jinými zde proběhlo 28. října 1918 vyhlášení samostatného Československého státu.
-alba-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.