Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Milí čtenáři,
vítězství pracujícího lidu v únoru roku 1948 se muselo vždy náležitě oslavit. Řeči o povznesení našeho národa k cestě za socialismem byly stejně falešné jako vítězství samo. Kdyby jen tehdy lidé tušili, co je čeká a nemine. Kulturní život byl sice na oko bohatý, ale čím byl vykoupen, o tom už se dobové projevy nezmiňují.
Alice Braborcová
VÍTĚZNÝ ÚNOR A KULTURA
Letos vzpomene náš lid sedmého výročí Vítězného února. Důsledky únorového vítězství se projevily nejen v našem národním hospodářství, ale i v oblasti kultury. Klement Gottwald ve svém projevu na sjezdu Národní kultury dne 11. dubna 1948 řekl: „Počínáme dnes velký plánovitý nástup nejen za hospodářské, ale i kulturní povznesení lidu. Cíl jistě historicky nový a odpovědný. Abychom povznesli našeho člověka duchovně i morálně, chceme mu zpřístupnit všechny velké kulturní minulosti a otevřít mu dokořán brány k vědění a kráse.“
Dnes, sedm let po únorových událostech, je kolem nás tisícero důkazů, že kultura v lidové demokracii není popelkou, jak tomu bylo za kapitalismu, nýbrž významnou složkou národního úsilí, a že se o její rozvoj plně stará stát. Právě v poslední době byly obnoveny a zpřístupněny cenné historické památky, kde čerpá náš lid poučení o slavné minulosti.
K novému typu vlastivědné práce – jež je významnou složkou kulturního vzdělávání – patří též péče o poznání památek, které souvisejí s dějinami dělnického hnutí.
Bohatý kulturní život našeho hlavního města, jehož část je zachycena na stránkách tohoto časopisu, je tedy přímým výsledkem událostí před sedmi lety, kdy pracující lid vykročil rázně na cestu k socialismu. Pro další rozvoj našeho hospodářství i kultury potřebujeme především to nejcennější – mír. Jen člověk, který miluje mír, práci, miluje svou vlast, je zárukou, že zvítězí snahy v mírovém soužití všech národů, že zvítězí tábor míru vedený velikým Sovětským svazem.
CO SE HRÁLO V DIVADLECH
Hagenbek – Fr. Šrámek, národní umělec | Armádní umělecké divadlo /dnes Divadlo Archa/
Dobrá píseň – P. Kohout | Ústřední divadlo Čs. armády /dnes Divadlo na Vinohradech/
Don Manuel a Marie Luisa – Frank Tetauer | Městské komorní divadlo /dnes již neexistuje/
Mlynářka z Granady – J. Kalaš a K. Konstantin | Městské divadlo Na Fidlovačce
Černouškova země – G. Oplustil | Divadlo Dětského domu /dnes již neexistuje/
FILMOVÉ PREMIÉRY V ÚNORU
Pod frygickou hvězdou – dramatické vyprávění o životě statečných lidí. Režie: J. Kawalerowicz, kamera: S. Kruszynski, hudba: S. Skrowaczewski, hrají: J. Nowak, H. Przybylská, S. Milski aj.
Bílý sob – finský film podle staré laponské báje. Režie a kamera: Erik Blomberg, hudba: Einar Englund, hrají: Mirjami Kuosmanen, Kalervo Nissilä, A. Lindman, J. Tapiola, A. Lehesmaa aj.
Byl jednou jeden král – veselá pohádka o pošetilém králi, kterému sůl pořádně zasolila. Režie: B. Zeman, kamera: J. Roth, hudba: V. Trojan, hrají: J. Werich, laureát státní ceny, Vl. Burian, T. Brzková, M. Glázrová, I. Kačírková, S. Májová, M. Dvorská, M. Horníček, L. Lipský, M. Kopecký, Z. Dítě, J. Pehr, V. Ráž, F. Černý, F. Mrázek aj.
Pro žhavou lásku mládí – švédský film. Režie: Arne Mattson, scénář: Rune Lindström a Majken Cullborg, kamera: Sven Thermaenius, hudba: Sven Sköld, hrají: Maj-Britt Nilssonová, Folke Sundquist, Nils Hallberg, G. Rydeberg, A. Taubeová, E. Berglund aj.
Dnes večer všechno skončí – dobrodružný příběh a milostné drama z vojenského prostředí. Scénář: Lubomír Možný, režie: Vojtěch Jasný a Karel Kachyňa, laureáti státní ceny, kamera: Jaroslav Kučera, hudba: Svatopluk Havelka, hrají: Josef Vinklář, Eva Kubešová, Otto Lackovič, Antonín Mrvečka, Rudolf Deyl ml., Vlastimil Brodský, Bedřich Prokoš, laureát státní ceny, Světla Amortová, Vladimír Hrubý, Emilie Hráská aj.
Šídlo – sovětská barevná veselohra. Režie: Siko Dolidze, kamera: T. Lobovová, hudba: S. Cincadze, hrají: L. Abašidzeová, C. Cucunavová, A. Omiadze, L. Asatianiová, R. Čchikvadze, D. Abašidze aj.
Námořníkův odkaz – tajemná historie šifry ukryté v kordíku. Scénář: A. Rybakov, I. Gomello, režie: V. Vengerov, M. Švejcer, kamera: V. Livitin, hudba: B. Arapov, hrají: A. Tolbuzin, B. Frejdlich, V. Šachmamenťjev, V. Arakelov, N. Kračkovská, G. Chovanov, N. Ráševská aj.
KONCERTY
I. celostátní přehlídka koncertního umění. A. Fils: Koncert pro flétnu, F. Kramář: Koncert pro 2 klarinety, J. Benda: Koncert pro cembalo, J. Seidel: Koncert pro hoboj, J. Pauer: Koncert pro fagot. Účinkují: O. Slavíček – flétna, V. Říha a B. Kubicová – klarinet, Z. Růžičková – cembalo, J. Schejbal – hoboj, K. Bidlo – fagot | Dům umělců /dnes Rudolfinum/
Koncert vítězů výběrové soutěže v Praze pro Chopinovu soutěž ve Varšavě. Chopin: Klavírní koncert f moll – sólistka Dagmar Baloghová, Chopin: Klavírní koncert e moll – sólistka Mirka Pokorná, Chopin: Klavírní koncert f moll – sólista Zdeněk Kožina. Řídí Dr. Václav Smetáček, Pořádá FOK | Smetanova síň, Obecní dům
Večer světových předeher. Fibich: Pád Arkuna, Weber: Čarostřelec, Wagner: Tannhäuser, Dvořák: Karneval, Glinka: Ruslan a Ludmila, Moniuszko: Halka, Auber: Němá z Portici, Strauss: Netopýr, Verdi: Sicilské nešpory. Řídí Rudolf Vašata, Pořádá FOK | Smetanova síň, Obecní dům
VÝSTAVY
Výstava „Indické sochařství“ | Slavnostní síň Valdštejnského paláce, Valdštejnské náměstí
Výstava budování Prahy | Staroměstská radnice
Výstava grafiky francouzského malíře Goyi | Výstavní síň Purkyně, Jungmannovo nám.
Výstava francouzského malíře Henriho de Toulouse-Lautreca | Výstavní síň Purkyně, Příkopy
Výstava obrazů Sotera Vonáška | Mánes – Spolek výtvarných umělců, Gottwaldovo nábř.
PŘEDNÁŠKY A BESEDY
MĚSTSKÁ LIDOVÁ KNIHOVNA, nám. prim. Dr. V. Vacka, Praha 1
Dnes večer všechno skončí | Hudební oddělení
Večer Romaina Rollanda | Velký sál
Sovětská bajka a častuška | Hudební oddělení
Konference o Řezáčově „Bitvě“ – za účasti autora
OBECNÍ A SLOVANSKÝ DŮM, nám. Republiky, Praha 1
Veselé povídání o Číně – vyprávění Dr. A. Hoffmeistera o jeho zážitcích z cesty do Číny
Hrdinové nové doby – beseda s mladými lidmi o hrdinství a hrdinech. Hovoří Milan Jariš, akademik Ivan Málek, Ota Vlach, poslanec Národního shromáždění | Grégrův sál
Jak se dělá film – beseda o způsobu výroby filmu, spojená s promítáním filmu „Jak se dělá film“. Hovoří režisér prof. V. Wassermann | Sladkovského sál
PRAŽSKÁ ZOOLOGICKÁ ZAHRADA
Praha-Troja
Minulý měsíc obohatil zahradu větším počtem dovezených zvířat. Ze Sovětského svazu došel divoký osel – kulan, několik burunduků – zemních veverek a sněžných sov. Výměnou se zoologickými zahradami NDR bylo získáno několik párů vzácných bažantů. Velmi cenný je přímý dovoz větší zásilky různých druhů australských pěnkav a různobarevných papoušků – andulek. Kromě toho zaznamenala zahrada přírůstek karakulských ovcí a kuních psů. Příjemnou procházku zimní zahradou zaručují umetené a posypané cesty, ze kterých je možno spatřit celou řadu zvířat ve výbězích.
KAVÁRNY A VINÁRNY
Kavárna Vltava u Švermova mostu znovu otevřena. K poslechu a tanci hraje denně mimo pondělí 17členný orchestr Břetislava Diviše. Sólisté: J. Srbová, Z. Kratochvíl, J. Criemerová, F. A. Winkler, J. Kubík, B. Vimmer. Ve středu, v sobotu a neděli odpoledne čaje.
Červený mlýn – útulná, nově zřízená vinárna ve středu Prahy. Jakostní vína, grill, bar. Taneční parket. Hraje duo Souček – Jansen a Václav Kardaš. Reservujte si stoly. Praha-Karlín, Sokolovská 12.
Kavárna Pražského lidového varieté, Praha 2, Vodičkova 30, vás srdečně zve k návštěvě. Dívčí orchestr M. Podjuklové hraje k tanci i poslechu. Obdržíte zde kvalitní a chutné večeře a bude vám předložen velký výběr tu- i cizozemských nápojů. Kavárna slouží jako oblíbené středisko všem milovníkům hudby a tance. Přijďte i vy, jistě budete spokojeni.
Tabarin – Družba na Václavském náměstí pořádá každou neděli a svátek taneční čaje.
Vydal Městský dům osvěty ÚNV hl. m. Prahy. Redakce a administrace v Praze 1, U Obecního domu 2. Vytiskly Středočeské tiskárny, závod 04. Cena 2 Kčs. Předplatné na rok 1955 Kčs 24,-.
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.