Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Milí čtenáři,
výběr z březnové kulturní nabídky roku 1955 se zdá být celkem pestrý a zajímavý. Jen si musíme připomínat, že pod touto slupkou šlo v zásadě stále o totéž. Mít tehdejší návštěvníky a diváky kulturních akcí pod kontrolou. Co neprošlo schválením komunistických kulturtrégrů, nemělo šanci projít. Z dnešního pohledu už téměř nepředstavitelné.
Alice Braborcová
MUSEUM KLEMENTA GOTTWALDA – ZDROJ SÍLY A POUČENÍ
O tom, jaký zájem jeví náš pracující lid o naši revoluční historii, přesvědčivě hovoří statisícové návštěvy na výstavě 30 let KSČ. Proto bylo vybudované stálé museum revolučních bojů našich národů nazvané jménem největšího syna dělnické třídy Československa – Museum Klementa Gottwalda.
Ve dvaceti velkých bohatě zdobených sálech novorenesančního paláce v Rytířské ulici v Praze je soustředěn materiál, který seznamuje návštěvníky s husitským revolučním děním, nevolnickými povstáními v XI.–XVIII. století, revolučním rokem 1848 a s počátky československého dělnického hnutí. Dokumenty, které nás zavádějí do let kapitalistické republiky, jsou instalovány v prvním poschodí. Výtvarná díla, modely, mapy a makety ukazují boj lidu vedeného KSČ proti buržoasii a fašistům, boj za národní a demokratickou svobodu.
Celé třetí poschodí musea uzavírají materiály o X. sjezdu KSČ. Jeden z dvaceti sálů je věnován památce nezapomenutelného Klementa Gottwalda. Je sem z Pražského hradu přenesena a instalována jeho pracovna tak, jak ji v tragických březnových dnech roku 1953 opustil.
Museum je všestranně připraveno splnit úkol, který je na ně vším naším lidem kladen.
Bohatá problematika musea je zpřístupněna všem vrstvám mluveným slovem školených lektorů – průvodců.
Pro pohodlí návštěvníků jsou v museu zřízeny společenské místnosti, čítárna, studovna, odpočívárna, kde je možno se občerstvit, a konečně je tu i kinosál, ve kterém mimo promítání filmů se pořádají přednášky k významným historickým událostem.
Museum Klementa Gottwalda se tak stalo významným střediskem zájmu všech, kteří navštíví hlavní město naší lidově demokratické republiky – Prahu.
CO SE HRÁLO V DIVADLECH
Krútňava – E. Suchoň, laureát státní ceny | Národní divadlo
Králův mincmistr – J. K. Tyl – Z. Vostřák | Smetanovo divadlo /dnes Státní opera/
Matka Riva – D. Berg | Tylovo divadlo /dnes Stavovské/
Vichřice – B. Bělocerkovskij | Ústřední divadlo Čs. armády /dnes Divadlo na Vinohradech/
Křivoklátské nokturno – J. Bártl | Městské divadlo komedie /býv. Armádní kino, dnes Divadlo Komedie/
FILMOVÉ PREMIÉRY V BŘEZNU
Švédská zápalka – satirická komedie podle kriminální povídky A. P. Čechova, režie: V. Gerasimov.
Ztracená brož – podle povídky A. P. Čechova natočili režiséři V. Ordinskij a J. Segel.
Vrána a liška, kukačka a kohout – kreslený film rež. M. Aksenčuka.
Boj o jižní točnu – anglický barevný film o výpravě kapitána Scotta do Antarktidy.
Na konci města – napínavý příběh o vyšetřování starého zločinu. Režie: Mir. Cikán, laureát st. ceny, hrají: R. Hrušínský, B. Záhorský, B. Vejražka.
Varšavská epopej – historický obraz dějinných událostí posledních desetiletí. Režie: W. Jakubowská, hrají: J. Wiszomirski, B. Drapińská aj.
Generál Swierczewski – dramatický epos o polském národním hrdinovi. Režie: W. Jakubowská, hrají: J. Wiszomirski, B. Drapińská aj.
Modré šípy – sovětská barevná veselohra o sportu a dobré pohodě. Režie: S. Timošenko a A. Bergunker, hrají: G. Vincin, V. Kuzněcov, J. Ťapkinová, P. Kadočnikov aj.
Les vypráví – maďarský barevný film o ptactvu a zvěři v přírodní reservaci. Scénář, režie a kamera: István Homoki-Nagy.
Kraj divokých vod – barevný maďarský film o ptactvu a zvěři na Bílém jezeře u Segedu. Režie: István Homoki-Nagy.
Psohlavci – český barevný historický film podle stejnojmenného románu A. Jiráska. Režie: M. Frič, laureát st. ceny, hrají: V. Ráž, J. Dítětová, laureátka st. ceny, zasl. umělkyně J. Kurandová, nár. umělec Z. Štěpánek, laureát st. ceny, nár. umělec J. Průcha, laureát st. ceny, nár. umělec F. Smolík, laureát st. ceny, zasl. umělec F. Kovařík aj.
KONCERTY
Poklad Chodska. K. 79. narozeninám zasloužilého umělce Mistra Jindřicha Jindřicha. Pásmo chodských lidových písní, tanců a recitace. Účinkují: M. Glázrová, L. Hanzalíková, T. Tomanová, zasloužilý umělec O. Kovář – členové ND v Praze, Dr. E. Kopecký, baryton, sestra Ježdíkovy, klavír | Dům umělců /nyní Rudolfinum/.
Carmen – Aida. Arie a dueta – večer k 80. výročí napsání Carmen: Št. Štěpánová, D. Tikalová, B. Vich a Zd. Otava, zasl. umělec – všichni členové ND. U klavíru Zd. Folprecht, dirigent opery ND.
Ilja Hurník dětem. Účinkují: dirigent M. Munzlinger, Vl. Mlejnková, A. Baldová, dechové kvinteto a členové České filharmonie, laureáta státní ceny, Vlachovo kvarteto, Ilja Hurník a žáci Hudební školy v Praze 15 | Městská lidová knihovna.
VÝSTAVY
Jaromír Stretti-Zamponi – grafika a kresby | Výstavní síň Hollar
Kresby a malby dětí z Velké Britannie | Galerie hl. m. Prahy, Staroměstská radnice
Čínské užité umění | Výstavní dům U Hybernů
Martin Zeman – génius lidové tvořivosti. Dokumenty slováckého hudce, skladatele, sběratele, významného spolupracovníka Janáčkova, Novákova, bratří Mrštíků, Úprků, Fr. Bartoše a jiných, velické písně, kroje, výšivky, keramika | Výstavní síň Divadla hudby
BESEDY, PŘEDNÁŠKY
Beseda o poesii Pavla Kohouta. Ve spolupráci s Mladou frontou. Referát o poesii P. Kohouta přednese Dr. J. Háje. Ukázky z „Dobré písně“ přednesou J. Švorcová a J. Vala, členové ÚDČA | Obecní dům, Grégrův sál
Večer Gézy Včeličky – za přítomnosti autora. Referuje J. Lang. Písně staré Prahy. Ukázky přednesou přední pražští umělci | Městská lidová knihovna
Co je nového v sovětském divadle? Po návratu ze SSSR hovoří Dr. J. Kopecký, laureát státní ceny. Promítání obrazového materiálu | Obecní dům, Sladkovského sál
Na březích Černého moře. Beseda s filmem o životě pionýrů v Artěku. Hovoří ved. redaktor Pionýrských novin A. Poledňák a účastníci zájezdu | Obecní dům, Klubovna
Divadlo bojující. Účast českého divadla na událostech roku osmačtyřicátého a ohlas revoluce v naší dramatické tvorbě. Přednáší prof. Dr. Fr. Černý | Památník národního písemnictví, Strahov
Z PRAŽSKÝCH OBVODŮ
OSVĚTOVÁ BESEDA, Praha 3, Panská 6
Trn právě vyšel! Nové číslo Trnu! Vzpomínkové pásmo na nejslavnější český satirický časopis, který bořil včerejšek a připravoval zítřek. Vzpomínají K. Konrád a Z. Lacina. Účinkují: F. Filipovský a St. Neumann. Klavírní podání Ježkových melodií J. Kaláb | Městská lidová knihovna
Velká jarní přehlídka modelů. Revue jarních a letních modelů, úsměvů a melodií. Spoluúčinkují: H. Loubalová, Zd. Vinzíková, E. Fiala, J. Pospíšil, konferuje V. Zienger, klavír J. Šimánek, orchestr ZK Orbis řídí M. Čejka. Předvádějí: Módní závod – dříve Podolská, Pražský obchod obuví, Pražský obchod oděvy, Hanačka – Prostějov, Pragoděv, Módní závody J. Wolkera, Tonak – Nový Jičín, Módní závody V. Širokého – Trenčín, Mira. Každá vstupenka je losem na předváděné modely | Smetanova síň Obecního domu
Humor v aprílu. Účinkují: Bakaláři, Bezejmenná pětka, E. Fiala, Zd. Vinzíková a další. Velký estrádní a taneční orchestr ZK Orbis, řídí M. Čejka | Lucerna
OSVĚTOVÁ BESEDA, Praha 12, Stalinova tř.
Co nového v mezinárodní situaci. Na otázky odpoví americký žurnalista Herbert Lass, francouzská novinářka Yvette Aymonin a další zahr. novináři. Otázky můžete vhodit do schránky na ONV | Agitační středisko ONV, Praha 2, nám. Míru
Maminka – Seifert. Recituje kult. úderka filologické fakulty. Průvodní slovo Dr. A. Jelínek, asistent české literatury | Agitační středisko ONV, Praha 2, nám. Míru
Broskvový květ – Zpěvy staré Číny. Komedie neznámého autora ze 13. století. Režie prof. K. Vetter, výprava prof. J. Divíšek, hudba prof. J. Kofroň | 1. jedenáctiletá střední škola v Praze 1 | mládeži nepřístupno | Divadlo lidové tvořivosti, Praha 12, Korunní
Žádáme závodní rady a ředitelství škol, aby Přehled kulturních pořadů byl jako vývěska (upevněná ve hřbetě) zpřístupněn našim pracujícím a mládeži.
Vydal Městský dům osvěty ÚNV hl. m. Prahy. Redakce a administrace v Praze 1, U Obecního domu 2. Vytiskly Středočeské tiskárny, závod 04. Cena 2 Kčs. Předplatné na rok 1955 Kčs 24,-.
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.