Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Portugalci se pyšní historií prošpikovanou nejednou zámořskou výpravou. Jen málokdo ale zná zdejší poklady. Nadešel proto čas poslechnout volání modravých dálek a začít objevovat zemi, která obohatila další kultury. A kde jinde započít expedici než v samotném centru dění – Lisabonu. Nejzápadnější evropská metropole totiž otevírá cestovatelům obzory i vjemy.
Poezie všedního dne
Po období zaoceánských objevů nastal čas zaměřit se na vlastní kulturní identitu, a proto se na ní od druhé poloviny 19. století podílela také nejkreativnější mysl Portugalska. Tou disponoval lisabonský umělec Rafael Bordalo Pinheiro, který se mimo jiné věnoval grafice, keramice, designu či karikaturám. Jeho dílo, jež popisuje věrný obraz tehdejší společnosti, mohou návštěvníci obdivovat v Museu Bordalo Pinheiro, kde se nachází přes 13 tisíc exponátů.
https://museubordalopinheiro.pt
Portugalsko zpívá, když má chuť plakat
Lisabon je považován za kolébku hudebního stylu zvaného fado, jenž je zapsán na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Písně se nesou v melancholickém duchu a odrážejí nejen zašlou slávu tohoto národa, ale také nešťastnou lásku jedince či fatalismus. Tklivý zpěv doprovázený kytarou a violou si mohou posluchači vychutnat nejen v koncertních sálech, ale také v mnoha kavárnách či restauračních zařízeních typu Adega Machado.
http://www.portaldofado.net,
https://www.adegamachado.pt/
Obkladačky k nezaplacení
Další lisabonskou pýchou jsou tzv. azulejos. Tyto barevně zdobené keramické kachličky dekorují nejeden dům, kostel, palác či tržnici. Jejich krásu lze však obdivovat i ve speciálním muzeu Museu Nacional do Azulejo, které se nachází v areálu bývalého neomanuelského kláštera Convento da Madre de Deus. Zde jsou k vidění především kolekce obkladů, které zobrazují dejinné a náboženské výjevy, faunu a flóru či mytologii, a jejich historie sahá až do 15. století. Ve stálé expozici doplňují výjevy z dlaždic také keramika, porcelán či fajáns.
http://www.museudoazulejo.gov.pt
Nástup mladé generace
Portugalská metropole netěží jen ze své historie. Místním i turistům nabízí také svou moderní tvář skrze mladé progresivní umělce. Ti se sdružují zejména v multikulturním centru Galeria Zé dos Bois, které se nachází v historickém domě nesoucí název Palácio Baronesa de Almeida. Ročně se zde koná zhruba 150 akcí, jež jsou spojené s hudbou, tancem, vizuálním uměním, filmem či divadelní performancí. Na programu často bývají také různé přednášky či workshopy.
https://zedosbois.org/
Oceány – dědictví budoucnosti
Dodnes je oceán pro Lisaboňany určující. Proto není divu, že zde vzniklo největší vnitřní oceanárium (Oceanário de Lisboa) v Evropě. Bylo vybudováno ve čtvrti Parue das Nacoes (Park národů), která hostila Expo 98 s příznačným mottem „Oceány – dědictví budoucnosti“. Stálá expozice je tvořena mnoha akvárii a rozmanitými vodními živočichy. Krátkodobá expozice pak nabízí výstavu Takašiho Amana „Lesy pod vodou“, jež představuje tropické pralesy uvnitř akvária.
foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.