Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Při sledování rekonstrukce Zengerovy trafostanice na Klárově jsem se moc těšila na první výstavu v nově vznikajícím místě pro umění – Kunsthalle Praha.
Pro rozvoj metropole byl Klárov zásadní dopravní smyčkou. Jeho název se odvíjí od jména iniciátora výstavby Ústavu slepců Aloise Klara. Přívoz, který nahradila Rudolfova lávka a v roce 1914 most, který nese od roku 1920 název Mánesův. Zmiňovaná trafostanice, která byla pro dopravu nepostradatelná, zrekonstruovaná na uměleckou galerii, je tím nejlepším místem pro uspořádání výstavy o kinetismu.
„Kinetismus: 100 let elektřiny v umění“ propojuje historii místa, vyzdvihuje tvorbu opomíjeného umělce Zdeňka Pešánka, který jako první použil ve svém díle neon a od roku 1925 vytvářel světelné projekce pomocí svého spektrofonu. Elektrické podniky ho oslovily ke spolupráci na výzdobě Zengerovy transformační stanice, jejíž průčelí je a bylo orientované směrem k Pražskému hradu. Od začátku bylo zřejmé, že výzdoba nebude konvenční. Pešánkův cyklus „Sto let elektřiny“ se stal oslavou elektrické energie. Čtyři plastiky Princip elektromotoru, Princip transformátoru, Ampérovo pravidlo pravé ruky a Růst výroby elektřiny v Praze byly představeny na výstavě v Paříži v roce 1937. Po návratu do Prahy záhadně zmizely a přes všechno úsilí se je nepodařilo dodnes dohledat. Při procházení výstavních prostor jsem narazila na prostor v galerii připomínající pohled do noční a neony osvětlené ulice. A nejen neony jsou hlavní hvězdou, ale i spousta interaktivních instalací, například tvoření vlastní graffiti a světelné projekce, ale i opera. Kinetika, kinematografie a kybernetika. To se musí vidět a zažít a každému, kdo má alespoň trochu vztah k některému z témat, přinese moc hezký zážitek. Ještě prozkoumat Věž, která se hodí k meditaci, zamyšlení či utřídění prožitku z výstavy, a zajít si na kávu do stylové a příjemné kavárničky.
Doufejme, že bude tento druh tvorby propagátorem především umění a užitečnosti přinášející radost. Dostaňte se do doby minulé i současné a zaposlouchejte se do zvuku jedné z instalací, do zvuku, který umí zazpívat pouze elektřina.
A nejen neony jsou hlavní hvězdou, ale i spousta interaktivních instalací, například tvoření vlastní graffiti a světelné projekce, ale i opera.
Petra Matznerová, foto © autor
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.