Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Aleš Veselý tuto sochu, považovanou za nejvýznamnější české sochařské dílo druhé poloviny 20. století, vytvořil během prvního ročníku Sympozia prostorových forem v Ostravě roku 1967. Obdržel za ni cenu Matyáše Bernarda Brauna.
Světově uznávaný sochař Aleš Veselý se narodil roku 1935 v Čáslavi. Jeho dětství během druhé světové války bylo ovlivněno norimberskými rasovými zákony. Studoval na pražské Akademii výtvarných umění. Jeho díla se nalézají ve sbírkách Guggenheimova musea v New Yorku, v Centre Pompidou v Paříži, v Galerii Uffizi ve Florencii, ve vídeňské Albertině, v Olympijském parku v Soulu, v Praze v Národní galerii „Židle usurpátor“ či „Enigma III.“, v Památníku Terezín „Zákon nezvratnosti“, na nádraží Bubny Památník ticha „Brána nenávratna“ a v mnoha dalších veřejných a soukromých sbírkách. Působil jako profesor na Akademii výtvarných umění v Praze. Přestože celý život pracoval s kamenem a ocelí a jeho sochy připomínaly několikatunové kolosy, jsou některá jeho díla v ohrožení. Ve Středoklukách u Prahy vybudoval přestavbou starého mlýna ateliér a okolní zahradu přeměnil v galerii. Strávil zde více než polovinu života. V osmdesáti letech náhle umírá a o ateliér se stará sochařův přítel, básník Miroslav Koryčan. Ale poté, co odešel i on, sochy zarůstají trávou a plevelem a toto místo provázejí prapodivná dědická a exekuční řízení. Díla nevyčíslitelné hodnoty, která by si jistě zasloužila patřičné umístění a péči.
Sedmimetrová socha Kaddish ze svařovaných kusů nerezového plechu se původně jmenovala „Modlitba za zemřelého“ a vznikla spontánně jako důsledek nutnosti vyrovnat se se ztrátou otce.
Petra Matznerová, foto © autor
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.